POLSKO / Od zítřka (1. prosince) se mýtné na zpoplatněných úsecích polských dálnic A2 Konin – Stryków a A4 Vratislav – Sośnica bude platit výhradně prostřednictvím elektronického systému. Zábrany u mýtných bran, ve kterých jste mohli zaplatit dálniční poplatek, budou zrušeny. Za vjezd na zpoplatněný úsek dálnice bez zaplacení mýtného může být uložena pokuta ve výši 500 zlotých.

Mýtnými branami projedeme bez zastavení

Systém výběru mýtného pro řidiče osobních automobilů a motocyklů se změní. Ale pozor, netýká se to všech zpoplatněných úseků v Polsku, ale pouze dálnic A2 Konin-Stryków a A4 Wrocław-Sośnica.

Závory na mýtných branách budou zvednuté, a proto se na dálnice dostanete bez zastavení. Musíte si ale předem zaplatit mýtné za plánovanou cestu.

Mýtné lze zaplatit zakoupením elektronické jízdenky nebo pomocí speciální aplikace. Aplikaci e-TOLL PL BILET si můžete zdarma stáhnout z Google Play a AppStore.

Myslelo se i na lidi, kteří digitální řešení nepoužívají. Dalniční poplatek budete moci zaplatit v distribučních místech. Seznam těchto míst bude brzy zveřejněn na webových stránkách etoll.gov.pl.

Online můžete zaplatit předem

E-ticket je třeba zakoupit předem. Musíte uvést přesný úsek dálnice a plánované datum a čas zahájení cesty. E-ticket bude platit 48 hodin od uvedeného data.

V případě aplikace musíte mít po celou dobu jízdy zapnutý internet

Uživatelé aplikace to mají pohodlnější. Aplikace funguje na principu přenosu geolokačních údajů. Není třeba proto předem oznamovat čas a trasu plánované cesty.

Nevýhodou tohoto řešení je skutečnost, že aplikace musí být po celou dobu jízdy zapnutá. Abyste ji mohli používat, musíte mít v chytrém telefonu internet a během jízdy po dálnici ho mít neustále zapnutý.

Podrobné informace najdete zde.

Tuto aplikaci doporučují řidiči

Řidičům využívajícím polské dálnice ostatní řidiči doporučují aplikaci „Autopay“. Jedná se o systém pro rychlé platby, díky němuž řidiči můžou od roku 2019 platit automaticky, bez zastavování u mýtných bran, za jízdu po dálnici A1 mezi Toruní a Gdaňskem a po dálnici A4 mezi Katovicemi a Krakovem.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.