JAVOROVÝ / V úterý 23. listopadu byl odhalen kamenný obelisk postavený na počest 100. výročí založení Polského turisticko-sportovního spolku „Beskid Śląski“ v České republice. Slavnostního ceremoniálu se kromě členů organizace zúčastnili také starostka Třince Věra Palkovská a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Stanislav Folwarczny.

Věra Palkovská: takové místo tu chybělo

„Jsem ráda, že byl tento objekt postaven. Ten nápad nás potěšil. Nejen že jsme mu fandili, ale také jsme ho spolufinancovali. Když se řekne Javorový, myslí se tím chata na Malém Javorovém. A to není pravda. Právě zde se nachází vrchol hory Javorový. A něco na něm chybělo, něco tak výrazného, že by se dalo říct: „Byl jsem na vrcholu Javorového“. Myslím, že je dobré, když jsou v horách místa, kde se lidé mohou setkávat. A zvláště nyní, v době covidu, se chceme setkávat a hledat mosty, cesty k sobě navzájem. Pro mě je to právě takové místo,“ řekla naší redakci Věra Palkovská.

Stanisław Folwarczny: Podle mého názoru je to dobrá připomínka výročí významné organizace

Stanislav Folwarczny hovořil o kontroverzi, která vznikla v souvislosti s umístěním tohoto objektu.

„Každá nová věc vyvolává diskuse, každý může mít vlastní názor. Podle mě je to důstojná připomínka významného stého výročí vzniku „Beskidu Śląského“. A „Beskid Śląski“ byl a je organizací, která aktivně působila a působí v našem regionu. Je škoda, že nemá svou chatu. Vždyť v minulosti „Beskid“ měl svojí chatu na Kozubové. Je škoda, že zde není rozhledna. Podle mého názoru je to ale dobrá připomínka výročí významné organizace, která působí už sto let a sdružuje turisty i mladé sportovce,“ řekl Folwarczny.

Během slavnostního ceremoniálu byla přestřižena symbolická páska

Během slavnostního ceremoniálu byla přestřižena symbolická páska. Přítomní si zazpívali píseň „Szumi jawór“. Členka PTTS Wanda Michalkowa přednesla báseň, kterou napsala o Javorovém. Předsedkyně spolku Halina Twardzik krátce pohovořila o symbolice objektu a o problémech spojených s jeho vznikem, sháněním finančních prostředků a dokončením.

Objekt se skládá ze tří částí

Objekt na vrcholu Javorového se skládá ze tří částí. Prvním je obelisk s dvojjazyčným názvem vrcholu a jeho výškou, názvem organizace „Beskid Śląski“ a jejím logem a daty odkazujícími na 100. výročí.

Vedle se nachází 10 metrů dlouhá kamenná lavička. Jsou na ní vyryty názvy okolních vrcholů, které by byly odsud vidět, kdyby výhled nebyl zarostlý stromy. Třetím prvkem je deska označující azimut, která pokrývá triangulační bod.

Objekt navrhl architekt Karol Cieślar a umělecky ho ztvárnil sochař Martin Kuchař. O myšlence jeho vzniku jsme psali zde.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.