REGION / Problémy na polsko-běloruské hranici se stupňují. Jablunkovská Charita, Knihovna Třinec, dobrovolníci z české strany a Powiat Cieszyn se rozhodli uspořádat společnou sbírku na pomoc uprchlíkům. Plná dodávka vyrazila k běloruským hranicím dnes večer.

Sbírali trvanlivé potraviny, čisticí prostředky, teplé oblečení a obuv (pro muže, ženy i děti) a přikrývky (zejména termodeky). Na polské straně byl jako sběrné místo určen obchod v Bażanowicích. Na české straně se dary sbíraly v třinecké knihovně, klubu Dziupla v Českém Těšíně a také v jablunkovské Charitě.

„Náměstkyně těšínského starosty Janina Żagan v reakci na výzvu samosprávy města Michałowo (kde se nachází uprchlický tábor), ale také v reakci na záběry v televizi, navrhla, aby se zaměstnanci úřadu v Cieszyně zapojili do akci na pomoc uprchlíkům na polsko-běloruské hranici,“ říká Sylwia Pieczonka, která dnes veze dary do Michałowa.

Pieczonka dodává, že zaměstnanci začali nosit potřebné věci, tedy hlavně teplé zimní oblečení. „Později jsem se spojila přímo s místostarostou Michałowa, který mi řekl, že potřebují také věci pro malé děti a trvanlivé potraviny. Proto jsme také vybírali peníze, které jsme použili na nákup potřebných věcí,“ vysvětluje Pieczonka.

Dodává, že ke sbírce se připojili i obyčejní lidé. „Začali nám nosit potřebné věci. Do sbírky se zapojily dva obchody z Bażanowic a Zebrzydowic a také obchody, ve kterých byla sbírka organizována. Kontaktovala mě také jablunkovská Charita, která se také chtěla připojit. Přivezli oblečení a drogistické zboží. Mimo jiné jsem tam viděla i kojenecké mléko,“ říká Pieczonka, který má radost z úspěšné a spontánní akce.

Sbírka na české straně

Jak vznikl nápad, aby se ke sbírce přidali i lidé na české straně? „Byla to reakce na protest na hraničním mostě, kterého jsem se náhodou zúčastnila. Tehdy jsem si uvědomila, že u nás se problémem nikdo nezabývá a že Poláci posílají věci na hranice,“ popisuje Hana Pietrová.

Spolu s přáteli se rozhodla ke sbírce zapojit. Pomohla třinecká knihovna, klub Dziupla v Českém Těšíně a Charita v Jablunkově.

„Měli jsme na to velmi málo času. Balíčky jsme připravili prakticky z toho, co jsme měli pod rukou. Lidé také mohli nosit dary do knihovny v Třinci a do klubu Dziupla v Českém Těšíně a pak jsme vše odvezli do Cieszyna,“ říká Marie Šubrtová z jablunkovské Charity.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.