OSTRAVA/ Ve čtvrtek 4. listopadu se na Matičním gymnáziu v Ostravě konal Polský den. Urszula Kolberová z katedry polonistiky Ostravské univerzity seznámila české středoškoláky s historií a současnou kulturou Polska.

Polský den se v této škole nekoná poprvé. Každoročně jej pořádá Generální konzulát Polské republiky v Ostravě ve spolupráci s Polským institutem v Praze a katedrou slavistiky Ostravské univerzity. Inicioval ji v roce 2008 tehdejší konzul Jerzy Kronhold. Je to jedna z akcí Polských dnů, které v Ostravě probíhají až do 14. listopadu.

„Jsme přesvědčeni, že pro naše studenty je důležité, aby poznali polskou kulturu. Myslím, že cesta k poznání polské kultury je pro dnešní žáky složitější. Pro naši generaci to bylo mnohem jednodušší. Sledovali jsme polskou televizi, jezdili jsme do Polska. Máme tu studenta, který umí polsky, a chceme, aby ostatním vyprávěl o Polsku. Je třeba pracovat na tom, aby vzájemné kontakty nezanikly,“ uvedla učitelka Renáta Macečková.

Vystoupení hudebně nadaných studentů

V sále, kde byl zahájen Polský den, byla instalována výstava polsko-argentinského projektu JEJOU. Hosty, mezi nimiž nemohla chybět generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz, přivítal nejprve česky a poté polsky Daniel Widenka, jeden ze studentů místního gymnázia a absolvent polské základní školy v Českém Těšíně.

V uměleckém programu dva hudebně nadaní studenti zahráli polské písně. Generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz vyjádřila radost ze spolupráce a popřála studentům krásné zážitky z poznávání polské kultury.

Již v přednáškovém sále se Urszula Kolberová před svou prezentací zeptala studentů, co se jim vybaví, když slyší slovo Polsko? – Biedronka, důl Turów, pirohy… – začali vyjmenovávat. Na otázku, zda jim chutnají pirohy, nadšeně odpověděli, že ano, a to velmi. Někdo na seznam přidal gofry.

Ryszard Siwiec a Maria Skłodowska-Curie

Na otázku o slavných Polácích studenti nejprve zmínili sportovce. Jedna ze studentek se také zmínila o Ryszardu Siwiecovi a řekla, že si nepamatuje jeho jméno, ale že se upálil ve Varšavě na protest proti invazi do Československa v roce 1968. Nakonec si jeden ze studentů vzpomněl na Marii Skłodowskou-Curie.

„Byla jsem pozitivně překvapena. Nenapadlo mě, že si studenti spojí tolik významných a známých Poláků,“ řekla nám po přednášce paní Kolberová.

Poláci mají nejraději Čechy

Kolberová se dotkla také tématu vzájemných sympatií mezi oběma národy. Vysvětlila, že podle statistických průzkumů jsou Češi oblíbeným národem Poláků. Poláci jsou u Čechů na třetím místě v pořadí oblíbenosti.

Během přednášky Kolberová zmínila řadu polských osobností, mj. Jana Matejku, vynikajícího polského malíře, který vytvářel obrazy týkající se historie Polska v době, kdy neexistovalo na mapách Evropy. Hovořila o polsko-českých vztazích, historii a kultuře.

Ve druhé části hodiny představila pomocí obrázků krásy Polska, jeho hlavních měst a hor. Na závěr představila také polský jazyk a hovořila o Stanislavu Lemovi a Olze Tokarczukové.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.