TŘINEC / Minulý pátek se sešli členové cyklistického oddílu PTTS „Beskid Śląski“ na akci k ukončení cyklistické sezóny. Vedoucí sekce Robert Wałaski shrnul uplynulou sezónu, představil fotografie z výletů a srazů a představil plán na příští rok.

Požádali jsme ho o krátký rozhovor o činnosti cyklistického oddílu Beskid Śląski PTTS.

Jak hodnotíte uplynulou sezónu cyklistického oddílu?

Vzhledem k podmínkám, ve kterých v současné době pracujeme kvůli koronaviru, byla letošní sezóna poměrně úspěšná. Plánovali jsme uspořádat patnáct výletů a srazů. Čtyři se neuskutečnily kvůli omezením spojeným s epidemií, což je poměrně vysoký počet, přibližně 25 procent. Tři z nich byly přeloženy – z jara na pozdější dobu. Dva se změnily – datum zůstalo stejné, ale jednalo se o jinou trasou.

Některé výlety byly i do Polska, takže jejich účastníci museli být očkováni nebo absolvovat testy, nicméně o cyklisty nebyla nouze. Téměř každého našeho výletu se zúčastnili také cyklisté z Turistického cyklistického klubu PTTK „Ondraszek“ z Cieszyna, což mě velmi těší.

Co se vám ještě dělá radost?

Těší mě, že poměrně dost cyklistů souhlasilo s tím, že budou vedoucími výletů v příštím roce. Někteří dokonce přišli s několika návrhy. Jiní prohlásili, že povedou jakýkoliv výlet. Podařilo se mi také přesvědčit několik přátel (mých vrstevníků), aby jeli s námi na jeden z výletů. Líbilo se jim, takže to neskončilo jedním výletem.

Začal jsem psát cyklistický mail o dění v naší cyklistické sekci. Sdílím cyklistické zajímavosti, své myšlenky o cyklistice, plány atd. Velmi mě těší pozitivní odezva. Ukázalo se, že lidé tyto mailingy čtou rádi – najdou si ty tři minuty, aby je přečetli celé. Nejvíc mě těší, že reagují a odepisují. Kdokoli se může zaregistrovat na tomto odkazu: https://www.ptts-beskidslaski.cz/mailing-kolarski a dostávat e-mail s aktuálními informacemi o našich aktivitách.

Těší mě také, že se rozvíjí úspěšná spolupráce s Rzeszowským cyklistickým svazem. V roce 2019 byla situace beznadějná, protože do Rzeszowa se mnou nikdo nechtěl jet, zatímco Rzeszowští byli u nás dvakrát ročně. Tato situace se nyní změnila.

A jaké máte plány do budoucna?

V příštím roce bych chtěl povzbudit naše cyklisty k účasti na výletech pořádaných Turistickým cyklistickým klubem PTTK „Ondraszek“ a také na dalších cyklistických srazech, např. 8. května se uskuteční výlet z Hażlachu do Karviné. Byl bych rád, kdyby se na něm objevil také náš tým.

Přestože jsem chtěl na MTB výlety rezignovat, protože o ně letos nebyl velký zájem, na naléhání nových členů jsem je v kalendáři ponechal. Plánujeme uspořádat také výlety s dětmi, ale zatím nevíme, jakou formou. Jestli to bude výlet pro pár přátel s malými dětmi a prarodiči, nebo akce ve větším měřítku.

Rád bych také, abychom jezdili také mimo náš region. Tyto naše oblasti již známe a můžeme je sami procestovat. V rámci oddílu bych chtěl, abychom například někam jeli vlakem a navštívili neznámé oblasti, například Racibórz, Pustevny, Ostravu nebo Hukvaldy…

Plánů je mnohem více: výlety do Rakouska, Bieszczad, na Ukrajinu, ale k tomu jsou potřeba ochotní lidé. Chtěl bych, abychom měli společné cyklistické dresy. Bylo by dobré mít banner s logem naší organizace pro fotografie. Chtěl bych také, aby se kromě výletů pořádaly také akce, jako je ta na konci sezóny.

Jak byste si přáli, aby cyklistický oddíl vypadala řekněme za 5 let?

Rád bych viděl skupinu cyklistů, kteří by aktivně pracovali v rámci cyklistického oddílu. Rád bych, aby bylo více mladých členů, nejenom u nás, ale také v celé organizaci. Bylo by skvělé, kdyby rodiče brali na jednodušší výlety své děti a prarodiče svá vnoučata. Líbilo by se mi, kdyby jednoho dne naši členové mohli naplnit celý autobus s přívěsem na kola a vyrazit na několikadenní výlet.

Sylwia Grudzień

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.