E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

Rok 2021 je pro Polskou scénu Těšínského divadla výjimečný a mimořádný. Přesně 14. října uplyne 70 let od premiéry hry Aleksandra Maliszewského „Wczoraj i przedwczoraj“, kterou Polská scéna zahájila svou činnost. Režíroval ji tehdy Władysław Delong a scénografii připravil Władysław Cejnar.

Jubilejní sedmdesátá sezóna je v plném proudu. Jaká bude pro herce, pro diváky, pro divadlo – o tom si povídám s dramaturgyni Polské scény Joannou Waniou.

Co bylo při sestavování programu k výročí nejdůležitější? Jak oslavit 70. výročí Polské scény?

Chtěli jsme, aby repertoár byl jubilejní, a připravili jsme různá představení. Některá z nich vznikla již v předchozí divadelní sezóně 2020/2021. Byla to velmi zvláštní sezóna, protože byla poznamenána pandemií koronaviru a mnoha omezeními s ní spojenými. Především však byla bez publika. A divadlo je tu přece proto, aby se herci setkávali s diváky. Byla to tedy smutná doba pro diváky, kteří nemohli přijít do divadla, ale také pro herce, kteří stojí na jevišti, aby hráli pro diváky, nikoliv pro prázdné hlediště. Kromě toho se jednalo o jubilejní 70. sezónu Polské scény. Doufám, že v aktuální sezóně 2021/22 se herci budou moci setkat s diváky, slyšet a vidět jejich reakce a nebude se opakovat situace z minulého roku.

Věřme, že tomu tak bude. Po prázdninách se již konaly první dvě premiéry.

Ano, první premiérou, kterou jsme uvedli v září, byl muzikál Šumař na střeše v režii ředitele Těšínského divadla Petra Kracika. Připravili jsme dvě verze – jednu hraje Polská a druhou Česká scéna. V obou případech se jednalo o stejnou choreografii a scénografii, ale každý soubor přinesl na jeviště něco nového. Premiéra tohoto neobvyklého představení se měla konat přesně před rokem, ale kvůli omezením způsobeným pandemií koronaviru se uskutečnila až nyní.

Říjen je ve znamení výročí.

Přesně tak. Jubileum jsme se snažili oslavit tradičním způsobem a oslavy jsme naplánovali na 9. října. Při této příležitosti se uskuteční slavnostní premiéra hry Juliusze Słowackého „Balladyna“ v režii uměleckého ředitele Polské scény Bogdana Kokotka. Výročí chceme oslavit polskou divadelní hrou, takže „Balladyna“ do těchto předpokladů zapadá. Nad celým 70. výročím Polské scény převzali čestnou záštitu prezident Polské republiky Andrzej Duda a prezident České republiky Miloš Zeman. Projekt byl financován z prostředků Nadace Pomoc Polákům na východě. Součástí oslav výročí budou setkání s lidmi, kteří s Polskou scénou v průběhu let spolupracovali. Pozvali jsme nejen herce, kteří hrávali v Polské scény, ale i všechny ty, které na jevišti vidět nemůžeme. Tentokrát s námi bohužel nebudou zakladatelé Polské scény, z nichž poslední odešli do „hereckého nebe“ letos. Zůstane jen vzpomínka, vděčnost a… prázdná místa po nestorech v hledišti.

Jaká další představení divákům představíte v této sezoně? Bude jako obvykle šest premiér?

Ne, protože musíme divákům zahrát i ta představení, která byla připravena v předchozí sezóně, ale kvůli pandemii se nehrála. Bude tedy pět premiér. Herci pracovali po celou minulou sezónu a připravili další hry, které čekají na svou premiéru. Patří mezi ně „Klíč pro dva“ (Prywatna klinika) v režii Karola Suszky, na kterou vás zveme koncem října.

V předvánočním čase se diváci svátečně naladí díky hře Lucjana Rydla „Betlejem polskie“ (Polský Betlém). V lednu během karnevalu plánujeme uvést již připravenou komedii „Dom otwarty“ od Michała Bałuckého v režii Adama Sroky. V minulé sezóně jsme uspořádali její online premiéru a nyní bude klasická. Online premiéra měla velmi dobrý ohlas a sledovalo ji několik stovek diváků. Jejich reakce byly pozitivní, rádi se na pořad dívali doma na internetu, v papučích a se sklenkou vína. Bylo mi však líto herců, kteří se klaněli před prázdným hledištěm. Živé divadlo je úplně jiný druh zážitku.

Na únor jsme naplánovali premiéru již připraveného, ale dosud nehraného amerického dramatu Thortnona Wildera „Naše městečko“ v režii Bogdana Kokotka. Poslední květnovou premiérou budou „Čarodějky ze Salemu“ jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších amerických autorů 20. století Arthura Millera, který si získal celosvětovou slávu a pozici jedné z předních osobností literatury.

Emilia Świder

Komentáře


Čtěte také


V Horním Žukově se nachází císařův pomník. PZKO Český Těšín-Centrum se tam vydalo na výlet
Září232022

V Horním Žukově se nachází císařův pomník. PZKO Český Těšín-Centrum se tam vydalo na výlet

135. výročí založení Polského klubu v Praze. Představení k výročí
Září222022

135. výročí založení Polského klubu v Praze. Představení k výročí

Dominika Malicka. Když dívka hraje hokej [rozhovor]
Září222022

Dominika Malicka. Když dívka hraje hokej [rozhovor]

11 tipů na víkend
Září222022

11 tipů na víkend

Na Konventu se sešli předsedové místních skupin PZKO. Diskutovali o nadcházejících plánech
Září152022

Na Konventu se sešli předsedové místních skupin PZKO. Diskutovali o nadcházejících plánech

Filmový festival v Těrlicku je skvělým zpestřením deštivého víkendu. Kromě filmů je k dispozici také dětská zóna a chutná kuchyně
Září102022

Filmový festival v Těrlicku je skvělým zpestřením deštivého víkendu. Kromě filmů je k dispozici také dětská zóna a chutná kuchyně

„Tichá země“. Drama Agnieszky Woszczynské v kině Kosmos
Září102022

„Tichá země“. Drama Agnieszky Woszczynské v kině Kosmos

10 tipů na víkend
Září082022

10 tipů na víkend

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.