ORLOVÁ-PORUBA / Minulou sobotu 28. srpna uspořádala Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Orlové-Porubě tradiční Rozloučení s létem.

Sešlo se velké množství hostů z Doubravy, Karviné, Těšína, Rychvaldu a okolí. Přípravy na akci trvaly celý týden, během se nakupovalo, členky Klubu žen pekly koláče, vařilo se teplé jídlo a připravovala zahrada.

Na oslavě si hosté pochutnali na jelitech se zelím a chlebem, kuřecích řízcích, klobásách nebo steakách. K dispozici byly teplé i studené nápoje a také lihoviny, zejména tradiční pivo.

Cukroví, které musí vyzkoušet každý

Porubské koláče, které pečou členky Klubu žen MS PZKO Orlová-Poruba, jsou tak chutné, že si je objednávají i jiné Místní skupiny na své akce. Nedávno se porubské koláče objevily na pouti na zahradě MS PZKO v Karviné-Ráji, o které jsme psali ZDE.

Součástí sobotního programu byl koncert skupiny Olzanki, která v Orlové vystupovala již několikrát. Kromě toho se konala tradiční tombola. Výhrou byly domácí potřeby nebo zelenina vypěstovaná na zahradě.

Smutná situace v Místní skupiny PZKO v Porubě

V sídle Místní skupiny PZKO, které se nachází v bývalé polské škole, se dva roky nic nedělo. Poslední akce se konala v roce 2019, protože od té doby se členové nemohli sejít.

„Členská základna stárne, ve městě nemáme polskou školu, museli jsme sloučit čtyři místní skupiny a počet členů se snížil na sto. Nemáme mladé lidi, kteří by pokračovali v činnosti našeho PZKO. Je tu pak údržba budovy, která stojí hodně peněz,“ říká Leon Kasprzak, předseda místní skupiny PZKO.

„Proto jsme se snažili uspořádat dnešní akci. Kromě toho prosíme všechny členy a příznivce, aby nás podpořili a zakoupili pamětní medaili. Minimální částka je 50 korun, kterou lze zaplatit na účet MS PZKO Orlová-Poruba 1724109399/0800,“ dodává Leon Kasprzak.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.