ČESKÝ TĚŠÍN / Od pátku 27. srpna si můžete v sídle Kongresu Poláků prohlédnout výstavu s názvem „Pokus o vzpouru. 50. výročí vzniku Klubu nezávislých MS PZKO v Bystřici“. Výstava bude k vidění do 16. září 2021 od úterý do pátku od 8 do 15 hodin.

V roce 2021 uplyne 50 let od založení Klubu nezávislých MS PZKO v Bystřici, který se přejmenoval na Klub bez názvu a poté pod opětovným silným politickým tlakem úřadů, kterým vadila narážka na Klub angažovaných nestraníků (KAN), přijal název Klub mládeže „Groň“. Název „Groň“ odkazoval na polský sportovní klub z Bystřice, založený v meziválečném období a po válce zakázaný komunisty.

Snaha o zachování svobody tvůrčího ducha

Od samého počátku klub vyvíjel neobvyklé aktivity, odlišné od tradičních činností ostatních klubů PZKO. Začal intenzivně propagovat sport, turistiku, ale hlavně se věnoval zlepšování kultury polského jazyka a přibližování polské kultury a umění, a to na nejvyšší úrovni. Charakteristickým znakem jeho činnosti byla snaha o zachování svobody tvůrčího ducha, což v totalitní době nešlo dělat bez komplikací.

Výstava vznikla ve spolupráci s organizacemi a jednotlivci

Výstavu připravilo Dokumentační centrum Kongresu Poláků v ČR ve spolupráci s Archivem Hlavního výboru Polského kulturně-osvětového svazu v ČR. Jejími autory jsou Marian Steffek a Józef Szymeczek.

Materiály poskytli: Archiv Hlavního výboru Polského kulturně-osvětového svazu v České republice, Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu v Bystřici, Dokumentační Centrum Kongresu Poláků v České republice, Maria Berek, Bogusław Białożyt, Zygmunt Branny, Bogusław Czudek, Stanisław Czudek, Zbigniew Kotas, Czesław Nastulczyk, Zbigniew Olszar, Józef Szymeczek, Tadeusz Wantuła a Zdzisław Wantuła.

(SG)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.