Čtěte nás! Každý den nové informace!

10. září se do Těrlicka vrací kultovní filmová akce, jejíž počátky sahají do první poloviny 90. let. Po tři dny se budou na velkém plátně promítat polské, české a slovenské filmy. Diváci se mohou těšit nejen na čerstvé popremiérové projekce, ale také na nejvýraznější snímky posledních let těchto kinematografií nebo sentimentální výlety do minulosti. 

První Těrlické filmové léto uspořádal v roce 1993 Svaz polské mládeže (Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej) a Kongres Poláků v České republice (Kongres Polaków w Republice Czeskiej).  Na zahájení přijel polský režisér Kazimierz Kutz.

Festival, který byl původně plánovaný jako nesoutěžní přehlídka polských filmů, se začal dynamicky rozvíjet. Během druhého ročníku se kromě polské kinematografie představily i české filmy.

V následujících letech se CieLaF proměnil ve festival, který představil polské, české a slovenské filmy ve třech kategoriích, a pod vedením ředitele Tadeusze Wantuły se dále rozrůstal. Po dvanácti ročnících v roce 2005 se akce přesunula do Třince a Bystřice, kde na ni navázal Klub kultury Třinec pod názvem „Babí filmové léto“.

– Tuto akci si stále pamatuji z pohledu polského středoškoláka. Chceme obnovit CieLaF a oslovit nejen lidi, kteří stejně jako já chodili na konci léta na filmy do Těrlicka, ale také dnešní školáky, kteří možná znají tuto akci jen z vyprávění rodičů,“ vysvětluje Elżbieta Štěrba-Molenda, ředitelka Těrlického filmového léta. 

České a slovenské filmy

CieLaF bude zahájen projekcí filmu Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Příběh o sportovním i soukromém životě jednoho z největších sportovců světa, vytrvalostního běžce Emila Zátopka, čtyřnásobného olympijského vítěze. Film měl premiéru na filmovém festivalu v Karlových Varech. 

Z české produkce se v programu objeví nejnovější film Jana Prušinovského „Chyby“, romantická komedie Jaroslava Fuita „Jedině Tereza“, dystopický thriller „Spící město“ režiséra Dana Svátka podle stejnojmenného bestselleru Martina Vopěnky a konečně český trhák posledních týdnů, komedie Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel. 

Slovenskou kinematografii bude reprezentovat nejnovější tragikomedie Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima, film, který zahájil letošní filmovou přehlídku „Kino na hranici“ v Těšíně. 

Polské filmy

Nejvíce filmů bude uvedeno v rámci polské sekce Těrlického filmového léta. Počínaje Polotem Michała Wnuka, dojemným příběhem o vstupu do dospělosti, plnění snů a přátelství vystavenému zkoušce, a konče kultovní komedií Marka Piwowského Rejs z roku 1970.

Příležitost k zamyšlení nad problémy přítomnosti na sociálních sítích poskytne také film Magnuse von Horna „Pot“. Životopisné historické drama Romana Polańského Žaluji! zavede diváky do světa politiky a dojemný příběh chlapce nespravedlivě odsouzeného na 25 let vězení za znásilnění a vraždu nezletilé dívky představí thriller Jana Holoubka „25 let nevinnosti. Případ Tomka Komendy“.

A na konec psychologické drama Jana Komasy „Corpus Christi“, které získalo jedenáct Orlů (včetně ceny za nejlepší film) z patnácti nominací, čímž vytvořilo nový rekord v počtu sošek udělovaných Polskou filmovou akademií. 

– Připravili jsme komorní filmový svátek v malém, půvabném kině Svoboda v Těrlicku. Jsem přesvědčená, že právě taková místa jsou ideální v souvislosti s obnovením kultury po jejím zmrazení v důsledku pandemie koronaviru. Vraťme se do kina! – zve Štěrba-Molenda.

Těrlické filmové léto se uskuteční od 10. do 12. září v Kulturním domě v Těrlicku. Akci pořádá Svaz polské mládeže a Kongres Poláků v České republice. Více informací najdete na adrese www.cielaf.cz.

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test