JABLUNKOV / V pátek 30. července večer oslavila kapela Bidon 50. výročí svého působení na hudební scéně. Koncert se konal v jablunkovském klubu Rokáč.

Rockeři z Jablunkova oslavili půlstoletí v téměř nezměněné sestavě loni, ale kvůli pandemii bylo možné uspořádat koncert teprve letos.

Kapelu Bidon tvoří Josef Drahoš – kytara, Petr Gajdušek – baskytara, Stanislav Kantor – zpěv a harmonika, Jan Klus – bicí. Sestava se téměř nezměnila po celé půlstoletí. Pouze bubeník Jan Klus nedávno nahradil Miloše Smyčka, který zemřel v roce 2016.

Nezměnil se ani hudební styl, kterého se drží od samého počátku. Jejich repertoár osciluje kolem bílého blues, bigbítu a starého dobrého rocku z konce 60. a začátku 70. let minulého století. Tedy období, kdy čtyři kluci z Jablunkova založili kapelu.

„Kapelu založili Petr, Jozef a Miloš na českém gymnáziu v Jablunkově. Připojil jsem se asi po roce nebo dvou. Nastoupil jsem jako technik,“ vzpomíná Stanislav Kantor, v současnosti zpěvák kapely.

Hudba, která spojuje generace

„Naše koncerty navštěvují především naši vrstevníci. Někdy se ale stává, že přijdou i mladí lidé. Prvních několik písní všichni sedí a poslouchají. A pak si naši hudbu užijí malí i velcí,“ těší se Josef Drahoš.

Bidon hraje hlavně covery. Většinou anglicky a polsky. Kapela si také píše vlastní texty ke známým písničkám. V češtině, ale také v nářečí, někdy v polštině.

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.