Sdružení „Wspólnota Polska“ zve všechny polské sportovce ze zahraničí na jubilejní XX. Světovou letní olympiádu pro Poláky z zahraničí, která se bude konat 19.-24. září v Pułtusku.

Tradičně se bude soutěžit v mnoha disciplínách. Mimo jiné to bude badminton, běh na 5 km, bridž, golf, mtb cyklistika, basketbal, atletika, běžecké a technické soutěže, nordic walking, plavání, volejbal, plážový volejbal, střelba, šachy, stolní tenis, tenis, letní rodinný turnaj, kanoistika. Odměněny budou jak individuální výsledky v jednotlivých věkových kategoriích, tak výsledky týmů.

Nemělo by se zapomínat, že Světové hry pro Poláky ze zahraničí byly první velkou sportovní akcí pořádanou pro polskou komunitu ze zahraničí po získání nezávislosti. První sportovní hry pro Poláky ze zahraničí se konaly v roce 1934 na Stadionu polské armády ve Varšavě.

V 90. letech se k myšlence uspořádat hry vrátil první předseda Sdružení „Wspólnota Polska“ profesor Andrzej Stelmachowski. Od té doby se pořádají každoročně. Světové letní a zimní olympiády se každoročně účastní sportovci z polských sportovních klubů a zástupci polských komunit z celého světa.

Nejen sportovní soutěže, ale také prohlídka památek a večírky

Kromě sportovních soutěží je program her bohatý na řadu kulturních akcí. Setkání s významnými polskými sportovci, tematické večery věnované Polsku, prohlídky památek a historie. Jejich seznam se mění spolu s potřebami a zájmy návštěvníků soutěže. Letos tomu nebude v Pułtusku jinak.

Na portálu Sdružení „Wspólnota Polska“ lze najít informace o plánovaných soutěžích, pravidlech her a jednotlivých disciplínách. K dispozici je také registrační formulář pro soutěžící.

Čestnou záštitu převzal prezident Polské republiky Andrzej Duda. Partnerem her je Polský olympijský výbor (PKOL), který zajišťuje odpovídající úroveň soutěží.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.