Skupina tří cyklistů z cyklistického oddílu PTTS „Beskid Śląski“ se zúčastnila 9. Przeworského cyklistického sjezdu. Konal se 11. července. Cyklisté ze Zaolší se však vydali do Przeworska na pozvání Rzeszowského cyklistického svazu v Rzeszowě už dva dny dříve.

Spolupráce mezi Rzeszowským cyklistickým svazem a cyklistickým oddílem PTTS „Beskid Śląski“ začala v roce 2018. V roce 2019 se členové obou organizací setkali několikrát na výletech, a to jak v Polsku, tak v České republice. Další cestovní plány zhatila pandemie. Pokud to situace dovolí, přijedou letos cyklisté z Rzeszowa k nám podruhé.

Členové cyklistického oddílu „Beskid Śląski“ odjeli do Przeworska již v pátek odpoledne. Pořadatelé je přivítali bohatou večeří. „Připravili pro nás takovou hostinu, že nevím, jak se jim odvděčíme, až sem přijedou,“ vzpomíná Robert Wałaski, vedoucí cyklistického oddílu PTTS „Beskid Śląski“.

Rozcvička na začátek

V sobotu ráno vyjela skupina deseti cyklistů na cyklistický výlet z Przeworska do Rzeszowa. Trasa byla dlouhá asi 40 km turistickým tempem. Výlet nebyl oficiální součástí akce – organizovali ho členové Rzeszowského cyklistického spolku.

Po příjezdu na místo provedl delegaci ze Zaolší průvodce PTTK starým městem. Členové „Beskidu“ navíc obdrželi dárky a propagační materiály města. Poté se vrátili kratší cestou do Przeworsku.

Závody pro všechny cyklisty

V neděli 11. července se konal 9. ročník Przeworského cyklistického závodu, který pořádalo Městské sportovně-rekreační centrum Przeworsk. Čtyřicetikilometrové jízdy v okolí Przeworsku se zúčastnilo asi 130 lidí.

„Cyklistické závody jsou v Polsku velmi populární, ale nejsou to akce jako u nás pro 20 lidí, ale pro 100, 200 účastníků. Obvykle jsou součástí větší akce. Například tento sraz se koná každoročně v rámci Dnů Převorska. Zajímavé je, že letošní Dny Przeworska se kvůli pandemii nekonaly, ale cyklistický závod se uskutečnil,“ říká Robert Walaski.

„Překvapilo nás, že se ho zúčastnili všichni – od sportovců, jejichž kola stála tolik co auto, až po cyklisty v pokročilém věku, kteří trasu absolvovali v plátěných kalhotách. V závodech jeli obyvatelé Przeworska a členové místních cyklistických klubů. Akce byla velmi dobře organizovaná, měli jsme k dispozici jídlo, pití a technickou pomoc pro případ, že by někdo píchl pneumatiku. Vedlo nás policejní auto. Bezpečnost na křižovatkách zajišťovali kolegové v reflexních vestách,“ popisuje Robert Walaski.

Účast delegace ze Zaolší na 9. Przeworském cyklistickém závodu byla mediální událostí. V cíli byli členové cyklistického oddílu PTTS „Beskid Śląski“ oficiálně přivítáni vedením města a organizátory.

Závodu se měla zúčastnit také spřátelená cyklistická skupina z ukrajinského sdružení Mukačevo, které se však z důvodu koronaviru nepovedlo překročit hranice.

(SG)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.