1. 40 let polského rocku

Kdy: pátek 23. července, 17.00
Kde: Bystřice, Park PZKO

Místní skupina PZKO v Bystřici zve na přehled polských rockových hitů. Hraje skupina Contriband. Zazní písničky legendárních skupin Perfect, Budka Suflera, Lady Pank, Dżem, Lombard, Wilki a dalších. Vstupné 100 Kč.

2. Noční výšlap

Kdy: pátek 23. července, 20.30
Kde: Horní Lomná – Oldřichovice

PTTŚ Beskid Śląski zve na noční výlet do Beskyd. Trasa je dlouhá 19 km: Dolní Lomná – Lačnov – Salajka -Slavič – Kalužné – Javorový – Oldřichovice. Sraz ve 20.30 u zastávky Horní Lomná – Salajka. Výlet končí snídaní v Domě PZKO v Oldřichovicích.

3. Pouťové slavnosti ve Stonavě

Kdy: od pátku 23. července do neděle 25 července
Kde: Stonava

Tradiční obecní pouť zasvěcená patronce zdejšího katolického kostela sv. Maří Magdaléně ve Stonavě ani letos oficiálně neproběhne. Majitelům zábavních atrakcí a gastronomické společnosti bude umožněno nabídnout poutní atrakce. „Točit se bude“ už od pátku, i když hlavní slavností proběhnou o víkendu. Obec zajistí tradiční ohňostroje v neděli od 22 hodin.

4. Letní Shakespearovské Slavnosti

Kdy: od pondělí 19. července do úterý 10. srpna
Kde: Ostrava, Slezskoostravský hrad

V pondělí odstartoval v Ostravě letní divadelní festival, v rámci kterého mohou diváci shlédnout shakespearovské hry. V nadcházející pátek, sobotu a neděli ve 20.30 – v programu bude komedie Bouře.

5. Dny Noszaka

Kdy: od pátku 23. července do neděle 25. července
Kde: Cieszyn, Zámecký pivovar

Zámecký pivovar zve na novou akci, kde se spojí místní dějiny a dobré pivo. Trvající tři dny akci odstartuje v pátek v 17 hodin historický průvod od pivovaru až na Náměstí. Dále na programu jsou besedy, posezení u piva, výstava mapující dějiny těšínských rodů, koncerty a další.

6. Týden beskydské kultury

Kdy: od soboty 24. července do neděle 1. srpna
Kde: Wisla a další města

Vzhledem k epidemiologické situaci budou letos v rámci TKB vystupovat pouze polské soubory. Koncerty budou probíhat v několika městech a obcích na jihu Polska (mj Wisla, Żywiec, Maków Podhalański, Istebna). Ve Wisle se zahájení festivalu bude konat v sobotu v 15.30 (průvod souborů), pak od 17 hod. (stejně tak následující dny) budou probíhat koncerty v Amfiteatru Stanisława Hadyny.

7. Obchod  a řemesla v levobřežní části Těšína

Kdy: sobota 24. července, 9.30
Kde: Český Těšín, sraz u historické budovy Muzea Těšínska

Zamek Cieszyn a Městská knihovna v Českém Těšíně zvou na další z cyklu procházek Objevuj Těšín bez hranic. Tentokrát účastníci navštíví místa spojená s historií řemesel, průmyslových podniků a obchodu od poloviny 18. století do 30. let 20. století. Nutno rezervovat účast.

8. Anenská pouť v Raji

Kdy: neděle 25. července, 9.00
Kde: Karviná-Fryštát

Tradiční Anenská pouť se bude konat v neděli u kaple sv. Anny a Domu PZKO v Karviné-Ráji. Mše jsou naplánované na 9 hodin polská a 11.30 hodin česká. Po bohoslužbách prodej domácích koláčů a tradičních pouťových srdcí. Od 15 hod. v zahradě Domu PZKO bude probíhat „Festyn rodzinny”. Vystoupí soubor Suszanie a kapela Bezmiana, nebudou chybět atrakce pro dětí a občerstvení.

9. Koncert v Ježíšově kostele

Kdy: neděle 25. července, 19.00
Kde: Cieszyn, Ježíšův kostel

V rámci cyklu koncertů v Ježíšově kostele v Cieszyně, vystoupí v neděli Molte Volci Organ Duo – Ewelina Bachul i Barbara Lorenc s programem „Organy inaczej”.

10. Restaurant day

Kdy: neděle 25 července, 10.00
Kde: Bystřice, areál u škol

Mezinárodní festival dobrého jídla, který si organizují sami účastníci, se nově bude konat i v Bystřici. Pojďte se zapojit i Vy a otevřete si na jeden den svou vlastní restaurací nebo kavárnu nebo jen přijďte ochutnat originální dobroty.

(pe)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.