Čtěte nás! Každý den nové informace!

ČESKÝ TĚŠÍN, KOŇÁKOV / Členové MS PZKO v Českém Těšíně-Centru jezdili každoročně na zájezdy po Evropě. Pandemie jejich plány zhatila. Jakmile však byla možná jakákoliv aktivita, rozhodli se, že se své cestovatelské vášně nevzdají. Ale místo autobusem do vzdálených částí Evropy se vydali pěšky do Koňákova.

Ukázalo se, že v okolí je toho hodně k vidění, a protože právě uplynulo výročí tragických událostí v evangelické kapli na hřbitově v Koňákově, vydali se právě tam.

Navzdory obavám z počasí ve čtvrtek 20. května odpoledne svítilo slunce. Skupina členů MS PZKO v Českém Těšíně-Centru se vydala pěšky z Českého Těšína do Koňákova. Vedla je Janka Procnerová.

Zdolat vzdálenost 6,5 km jim trvalo hodinu a půl. Nikdo nespěchal. Cestou byl čas na obdivování okolní přírody (ten den byla výborná viditelnost) a na povídání. Na místě se přidali další členové, kteří přijeli na kole nebo autem.

Připomněli si tragickou událost, od které již uplynulo 115 let

Na tragédii před 115 lety vzpomínala Janka Procnerová i farář Marcin Piętak, který přišel otevřit kapli. O historii tohoto místa jim vyprávěl Otto Jedzok, který bydlí nedaleko a o kapli ví snad všechno.

Tragické události roku 1906

Dne 17. května 1906 se během pohřbu Michaela Farného rozpoutala bouře. „Někteří lidé šli do kaple, někteří zůstali venku a opírali se o zeď. Když udeřil blesk, všichni padli k zemi. Po nějaké době se farář, který sloužil pohřeb, probral z bezvědomí. A ukázalo se, že ti, kteří leželi u zdi, byli mrtví,“ vyprávěl Otto Jedzok.

„Jan Siwy z Grodziszcze, když už byli všichni uvnitř, se zeptal, zda je tam hromosvod. Když se ukázalo, že ne, začal přítomné přemlouvat, aby kapli opustili. Ale přišel liják a všichni zůstali,“ doplnila Janka Procnerová. Přečetla krátký článek o těchto událostech, který kdysi vyšel v Těšínských listech a který její manžel přeložil do polštiny.

Členové MS PZKO v Českém Těšíně-Centru přišli do kaple v Koňákově přesně v den výročí pohřbu obětí této tragédie. Jak přečetla Janka Procnerová, pohřby se konaly 19. a 20. května.

Počasí na procházku bylo ideální a viditelnost výborná

Na zpáteční cestě účastníci výletu MS PZKO v Českém Těšíně-Centru, kteří se rozhodli vrátit pěšky, navštívili hřbitov v Mistřovicích. Cestou měli také možnost obdivovat krásné výhledy a dokonce i duhu.

A tak vycházka do nejbližšího okolí, kterou uspořádal Výbor MS PZKO místo každoročního zájezdu „Rakotour“ po Evropě, byla účastníky hodnocena jako velmi úspěšná.

(indi)

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test