Čtěte nás! Každý den nové informace!

VISLA / Visla ma šanci se dostat na mapu největších literárních festivalů v Polsku. Poslední květnový víkend se tam uskuteční Festival slova Jerzeho Pilcha Granátové Hory. Na náměstí Plac Bogumiła Hoffa a na mnoha dalších  místech se představí víc jak šedesát spisovatelů a spisovatelek.

Visla se promění v město plné literatury. V pátek 28. května tady začíná Festival slova Jerzeho Pilcha Granátové Hory („Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry”), který potrvá do neděle 30. května. Jak se uvádí na facebooku pořadatelů, cílem akce je uchovat to nejlepší z tvorby Jerzeho Pilcha, polského spisovatele, fejetonisty, dramatika, scenáristy, mistra slov, ironického a citlivého pozorovatele reality.

Visla vzorem pro Granátové Hory

Právě v sobotu 29. května uplyne první výročí smrti Jerzeho Pilcha, který se narodil v roce 1952 ve Visle, kde také prožil prvních deset let svého života. Autor Nenávratně ztraceného leváctví zemřel ve věku 67 let v Kielcích. Řadu let se potýkal s Parkinsonovou nemocí a měl také problémy s tlakem.

 „Chceme uctít jeho památku, proto pořádáme v našem městě velký literární festival. Granátové Hory jsou sídlem, které se objevovalo ve tvorbě Jerzeho Pilcha a zřejmě nikdo nepochybuje o tom, že jejich vzorem byla právě Visla. Doufáme, že nejlepší polská literatura najde natrvalo místo v našem městě,” říká Tomasz Bujok, starosta Visly, který se loni zúčastnil pohřbu Pilcha v Kielcích, kde se s ním rozloučil nad urnou s jeho ostatky.

Visly, která je jediným městem v Polsku, kde žije víc evangelíků než katolíků. Z 11 tisíc obyvatel městečka polovinu tvoří luteráni, katolíků tady žije kolem 30 procent. Evangelické kořeny měl také Pilch. „Navždy budu luteránem z Visly,” zdůrazňoval.

„Pokud existuje nějaké soupeření o místo narození, dostal jsem nezasloužený dar. Narodil jsem se na výjimečném místě,” sdělil v rozhovoru s Dorotou Gacek z Polského rozhlasu (Polskie Radio) Jerzy Pilch během vyprávění o své rodné Visle. Tvorba autora Tisíce klidných měst“ dokazuje, že se často vrací různými způsoby na Těšínské Slezsko a přetváří osobní zkušenosti v psaní.

Granátové Hory jsou symbolickým, kontrastujícím a poněkud ironickým obrazem rodného městečka Jerzeho Pilcha. Takto přejmenoval Vislu, místo konání děje, ve svém románu Město trápení a také pozdější divadelní hře Lyže Svatého otce. Z tohoto důvodu se festival bude konat právě ve Visle.

Obrovský potenciál festivalu

Během tří dnů se ve Visle uskuteční autorská setkání, debaty, workshopy a divadelní představení. Nebude chybět ani inaugurační koncert v amfiteátru Stanisława Hadyny. U příležitosti zahájení festivalu zahraje známé polské duo „Kwiat Jabłoni”. Mezi pozvanými hosty budou mimo jiné prozaici Szczepan Twardoch a Anna Dziewit-Meller, básníci Bronisław Maj a Jerzy Kronhold, autoři reportáží Wojciech Jagielski a Filip Springer, jak rovněž znalci literatury Michał Rusinek a Ryszard Koziołek.

„Chceme, aby festival Granátové Hory nabídl návštěvníkům pokud možno kompletní reflexi o světě. Budeme hovořit o próze a životě Jerzeho Pilcha, ale také o poezii, popisování světa, odpovědnosti za každé slovo. Během tří dnů se ve Visle budou konat jak literární setkání, tak i procházky a workshopy. Nezapomínáme také na ekologii a dětskou literaturu,” vysvětluje Andrzej Drobik, koordinátor programu a jeden z organizátorů akce.

Kromě samotných spisovatelů se ve Visle objeví také herci, mimo jiné Robert Więckiewicz, známý například z role Lecha Wałęsy ve filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei Andrzeje Wajdy z roku 2013. Při této příležitosti vzniká také divadelní představení „Pamięć głębinowa”, a do Visly přijede divadlo „Teatr Improwizowany Klancyk”. Partnery festivalu jsou mimo jiné Slezská universita (Uniwersytet Śląski) a Slezská knihovna (Biblioteka Śląska) v Katovicích. Pořadatelem je Vislanské kulturní centrum.

– (…) Pozvali jsme do Visly několik desítek spisovatelů a spisovatelek. Jsme rádi, že se nám daří realizovat tento počin. (…) Myslím si, že festival má obrovský potenciál stát se jednou z nejdůležitějších literárních událostí v celém Polsku,” usuzuje Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, ředitelka Vislanského kulturního centra.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


Dnes je druhý den přijímacích zkoušek na střední školy
Květen042021

Dnes je druhý den přijímacích zkoušek na střední školy

Tradice zvítězila. Ve Vendryni stojí majka!
Květen042021

Tradice zvítězila. Ve Vendryni stojí majka!

Jak Oceláři slavili se svými fanoušky titul
Květen022021

Jak Oceláři slavili se svými fanoušky titul

Bývalá polská škola v Horní Lomné
Květen012021

Bývalá polská škola v Horní Lomné

Polsko od pondělí již nebude zemí s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem!
Květen012021

Polsko od pondělí již nebude zemí s velmi vysokým rizikem nákazy koronavirem!

Vít Slováček: Polská menšina je výjimečná
Duben302021

Vít Slováček: Polská menšina je výjimečná

Žáci z Orlové se účastnili online vyučování s Vědeckým centrem Koperník ve Varšavě
Duben302021

Žáci z Orlové se účastnili online vyučování s Vědeckým centrem Koperník ve Varšavě

Zaběhejte si v lesoparku v Třinci
Duben302021

Zaběhejte si v lesoparku v Třinci


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test