Čtěte nás! Každý den nové informace!

VISLA / Visla ma šanci se dostat na mapu největších literárních festivalů v Polsku. Poslední květnový víkend se tam uskuteční Festival slova Jerzeho Pilcha Granátové Hory. Na náměstí Plac Bogumiła Hoffa a na mnoha dalších  místech se představí víc jak šedesát spisovatelů a spisovatelek.

Visla se promění v město plné literatury. V pátek 28. května tady začíná Festival slova Jerzeho Pilcha Granátové Hory („Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry”), který potrvá do neděle 30. května. Jak se uvádí na facebooku pořadatelů, cílem akce je uchovat to nejlepší z tvorby Jerzeho Pilcha, polského spisovatele, fejetonisty, dramatika, scenáristy, mistra slov, ironického a citlivého pozorovatele reality.

Visla vzorem pro Granátové Hory

Právě v sobotu 29. května uplyne první výročí smrti Jerzeho Pilcha, který se narodil v roce 1952 ve Visle, kde také prožil prvních deset let svého života. Autor Nenávratně ztraceného leváctví zemřel ve věku 67 let v Kielcích. Řadu let se potýkal s Parkinsonovou nemocí a měl také problémy s tlakem.

 „Chceme uctít jeho památku, proto pořádáme v našem městě velký literární festival. Granátové Hory jsou sídlem, které se objevovalo ve tvorbě Jerzeho Pilcha a zřejmě nikdo nepochybuje o tom, že jejich vzorem byla právě Visla. Doufáme, že nejlepší polská literatura najde natrvalo místo v našem městě,” říká Tomasz Bujok, starosta Visly, který se loni zúčastnil pohřbu Pilcha v Kielcích, kde se s ním rozloučil nad urnou s jeho ostatky.

Visly, která je jediným městem v Polsku, kde žije víc evangelíků než katolíků. Z 11 tisíc obyvatel městečka polovinu tvoří luteráni, katolíků tady žije kolem 30 procent. Evangelické kořeny měl také Pilch. „Navždy budu luteránem z Visly,” zdůrazňoval.

„Pokud existuje nějaké soupeření o místo narození, dostal jsem nezasloužený dar. Narodil jsem se na výjimečném místě,” sdělil v rozhovoru s Dorotou Gacek z Polského rozhlasu (Polskie Radio) Jerzy Pilch během vyprávění o své rodné Visle. Tvorba autora Tisíce klidných měst“ dokazuje, že se často vrací různými způsoby na Těšínské Slezsko a přetváří osobní zkušenosti v psaní.

Granátové Hory jsou symbolickým, kontrastujícím a poněkud ironickým obrazem rodného městečka Jerzeho Pilcha. Takto přejmenoval Vislu, místo konání děje, ve svém románu Město trápení a také pozdější divadelní hře Lyže Svatého otce. Z tohoto důvodu se festival bude konat právě ve Visle.

Obrovský potenciál festivalu

Během tří dnů se ve Visle uskuteční autorská setkání, debaty, workshopy a divadelní představení. Nebude chybět ani inaugurační koncert v amfiteátru Stanisława Hadyny. U příležitosti zahájení festivalu zahraje známé polské duo „Kwiat Jabłoni”. Mezi pozvanými hosty budou mimo jiné prozaici Szczepan Twardoch a Anna Dziewit-Meller, básníci Bronisław Maj a Jerzy Kronhold, autoři reportáží Wojciech Jagielski a Filip Springer, jak rovněž znalci literatury Michał Rusinek a Ryszard Koziołek.

„Chceme, aby festival Granátové Hory nabídl návštěvníkům pokud možno kompletní reflexi o světě. Budeme hovořit o próze a životě Jerzeho Pilcha, ale také o poezii, popisování světa, odpovědnosti za každé slovo. Během tří dnů se ve Visle budou konat jak literární setkání, tak i procházky a workshopy. Nezapomínáme také na ekologii a dětskou literaturu,” vysvětluje Andrzej Drobik, koordinátor programu a jeden z organizátorů akce.

Kromě samotných spisovatelů se ve Visle objeví také herci, mimo jiné Robert Więckiewicz, známý například z role Lecha Wałęsy ve filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei Andrzeje Wajdy z roku 2013. Při této příležitosti vzniká také divadelní představení „Pamięć głębinowa”, a do Visly přijede divadlo „Teatr Improwizowany Klancyk”. Partnery festivalu jsou mimo jiné Slezská universita (Uniwersytet Śląski) a Slezská knihovna (Biblioteka Śląska) v Katovicích. Pořadatelem je Vislanské kulturní centrum.

– (…) Pozvali jsme do Visly několik desítek spisovatelů a spisovatelek. Jsme rádi, že se nám daří realizovat tento počin. (…) Myslím si, že festival má obrovský potenciál stát se jednou z nejdůležitějších literárních událostí v celém Polsku,” usuzuje Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, ředitelka Vislanského kulturního centra.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test