„Szczęśliwe utwory“ od Karola a Adama Hławiczků zařadila do svého repertoáru paní Ewelina Bachul-Cienciała.

Dvojalbum  nahrála na varhanách v Ježíšově kostele v Těšíně, v místě, kde oba skladatelé poznávali možnosti tohoto největšího nástroje. Stojí za zmínku, že právě z iniciativy Karola Hławiczky byl po první světové válce pro tento chrám zakoupen nový nástroj Wilhelma Sauera, který tam stojí dodnes.     

Bratři Hławiczkové, působící v Těšínském Slezsku, byli  varhaníci. Karol Hlawiczka byl kromě umělecké činnosti také muzikologem. Součástí alba je také booklet,  v němž dílo Hławiczků přibližuje  prof. Julian Gembalski a umělce a historické pozadí popisuje skladatel Ryszard Gabryś.  

Písně jsou v duchu  pozdního romantismu a téměř všechny jsou plodem inspirace náboženskými  písněmi. Album otvírá Preludium a fuga „Hejnał wszyscy zaśpiewajmy” Karola Hławiczky a končí „Dziękujmy Bogu wraz” („Nun danket alle Gott”) Adama.

Proč se písně bratrů Hławiczků objevily na albu mladé umělkyně?

„Vždycky jsem byla přesvědčena, že bychom se měli starat o svou kulturu, takto jsem byla vychovávána. Prof. Gembalski,  u kterého jsem studovala na Hudební akademii v Katovicích,  nás vždy přesvědčoval, abychom hráli díla slezských skladatelů. O těchto skladatelích jsem věděla, ale neznala jsem jejich  písně. Jednou jsem si všimla v  knihkupectví  nakladatelství Augustana v Bílsko-Biale, že prodávají sbírku jejich děl, tak jsem ji ze zvědavosti koupila a začal se seznamovat s jejich dílem.     

Zjistila jsem, že  je to velmi dobrá hudba, která  vlastně vůbec není známá,  nikdo ji nehraje ani nenahrává.  Na začátku jsem samozřejmě některé skladby zařadila do svého repertoáru a zahrála je na koncertech a musím říct, že na posluchače udělaly velmi dobrý dojem.   Nápad připravit monografii přišel později.  Na nahrávání těchto děl jsem získala podporu v podobě stipendia starosty Těšína,“ říká Ewelina Bachul-Cienciała, autorka alba.        

 Skladby, které jsou součástí   alba, si můžete poslechnout níže

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.