REGION / Turisté z organizace PTTS “ Beskid   Śląski“ každý rok pořádají setkání, na kterém shrnou minulý rok. Letos se bohužel – stejně jako mnoho dalších  akcí –  nemohlo stejně jako v předchozích letech konat ve Vendryni.  

Turisté neseděli společně u stolů, aby sledovali přednášku a  poslouchali  výroční zprávy.  Stejně tak neměli příležitost diskutovat o plánech na nadcházející rok. Také se nekonalo žádné společenské setkání, které obvykle následovalo po  oficiální části. Výbor organizace připravil výroční zprávy a rozeslal je členům v elektronické podobě.  

Jako každý rok byly připraveny statistiky shrnující výlety  

Kromě toho,  že se nekonala schůzka shrnující činnost za loňský rok, členové organizace nevyrazili také na předsilvestrovský výšlap na Kozubovou. Přestože pandemická  opatření také výrazně omezila celoroční aktivity organizace, některé výlety se povedlo realizovat.   

„Začali jsme tak slibně! Nový rok 2020, navzdory deštivému počasí, přivítalo 85 členů a sympatizantů naší organizace v rámci novoročního pochodu na Skálku. Každý další výlet  nebo procházka se těšily velkým zájmem,“ říká Wanda Farnik, místopředsedkyně pro turistiku  PTTS.

A těch se povedlo v období, kdy neplatila přísná protiepidemická opatření, uspořádat hned několik.

Konalo se:

  • 5  autobusových zájezdů  (včetně jedné týdenní)  
  • 16 sobotních pěších túr
  • 21 úterních výletů
  • 5  průzkumných výletů
  • 11 procházek s Beskydem 
  • Noční výlet Beskydami

Výletů se zúčastnilo 1786 turistů.  Nejaktivnější byla Aniela Macura. Poslední eskapádou organizovanou před pandemií byl úterní výlet do Petrůvky  9. března.  Členové Beskydu navštívili v rámci výletu dřevěný kostel Sv. Jana Archanděla  ve Velkých Končicích, hrad a v něj i malé muzeum v Malých Končicích a došli do Zebřidovic.  

Turisté využili rozvolnění opatření

A pak byla činnost  organizace, stejně jako každé  jiné,  pozastavena až do  května. Členové Beskidu se však rozhodli alespoň vzdáleně ze svých domovů něco podniknout. A tak Wanda Wigłasz, Leo Osuchowski a Władek Kroczek – připravili soutěž v podobě fotografických hádanek. Vítězi se stali: Stasiek Sokalski junior, Stasia Kubiena a Jarka Pieknikowa (17 správných odpovědí na 18 hádanek).  

„Jakmile v úterý  19. května došlo k rozvolnění epidemických předpisů, setkali jsme se na Skalce na otevřeném prostranství, kde jsme mohli dodržovat rozestupy. Počasí bylo příznivé, nechyběla dobrá nálada,“ vzpomíná Wanda  Farnik.  

Konání mnoha  pozdějších  akcí  však bylo nejisté a v případě některých bylo zřejmé, že se neuskuteční, jako třeba výlety do Polska a na Slovensko.    

Měnící se pravidla vyžadují změny

A tak nejdřív chtěli turisté místo zrušené akce  „Rajd o kyrpce Macieja“ v  rámci „Gorolskigo Święta“ udělat minirajd a pak na zakončení táborák na Osůvkách. Ten se také nepovedlo uspořádat, tak se nakonec konala malá pěší a cyklistická výprava k polským hranicím v Horní Líštné.  

„Léto přineslo další rozvolnění. Podařilo se nám zorganizovat týdenní výlet do Novohradských hor, a Noční výlet Beskydami. Byl to neuvěřitelný zážitek!,“ vzpomíná Farnik.  

V    říjnu  byla vyhlášena nová opatření, zákaz výletů na Slovensko a zákaz zájezdů. „V prosinci jsme použili krátké období rozvolňování a uspořádali výlet do Jeseníků a několik výletů do Beskyd,“ uzavírá Farnik.      

(indi)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.