Čtěte nás! Každý den nové informace!

USTROŃ / Známá polská kapela Zakopower měla 25. července hrát v Ustroni. Bohužel koncert zrušili.

Jak je možno se dočist na webu ustrońského Městského kulturního domu „Prażakówka”, Zakopower je stručně řečeno folková „duše”, která je oděná v rockové „tělo”. Z jedné strany věrný svým kořenům, z druhé z chutí absorbující současné hudební směry. Tradiční folkové nástroje vyvažuje hrozivým mručením kytary, silným úderem rockové rytmické sekce či jazzovými prvky.

Nazev skupiny navazuje na město Zakopane na úpatí polských Tater. Skladatelem a producentem skladeb Zakopoweru je Mateusz Pospieszalski, lídrem a tváří kapely zpěvak a muzikant Sebastian Karpiel-Bułecka. Za zmínku stojí, že Zakopower měl letos 30. května vystupovat na Bystřickém Zlotu. Pořadatelé se však rozhodli akci zrušit kvůli epidemii koronaviru. 

Sebastian Karpiel-Bułecka

Sebastian Karpiel Bułecka se narodil v roce 1976 v Zakopaném. Původně architekt založil Zakopower v roce 2005. Kapela hrající folk s prvky rocku a jazzu pořádá zhruba sto koncertů ročně. Skupina již vystupovala na prestižních evropských festivalech v Ostravě, Rudolstadu v Německu, na Euroculturedu v britském Manchesteru a na maďarském Sziget Festivalu.

Zakopower vystupoval také v chrámu Sagrada Familia v Barceloně a na scénách Carnegie Hall v New Yorku či Teatro Massimo v Palermu. Navíc během vystupování v hudebních klubech se představil také v zemích jako Indie, Čína, Spojené státy, Kanada, Maroko, Itálie, Maďarsko, Německo, Chorvatsko, Belgie, Litva, Ukrajina, Bělorusko či Rusko. Kapela zatím vydala sedm alb a na dvacet singlů.

Sebastian měří 190 centimetrů a je jedním z nejvyšších mužů v polském showbyznysu. Zajímavostí je, že přesně tolik má na výšku také jeho synovec Stanisław Karpiel-Bułecka – lídr skupiny Future Folk. Oba pocházejí ze slavného horalského klanu z Podhalí.

Stanisław Karpiel Bułecka

Stanisław Karpiel-Bułecka se narodil v roce 1983 v Zakopaném. V pěti letech začal lyžovat. Od šestnácti let se věnoval lyžování freestyle. V roce 2004 se poprvé zúčastnil soutěže Polish Freeskiing Open. O rok později se v těchto závodech umístil na prvním místě. V roce 2009 spoluvytvořil Fiat Big Air na skokanském můstku Wielka Krokiew v Zakopaném a ukončil profesionální lyžařskou kariéru, aby se mohl věnovat kariéře hudební.

V roce 2009 se stal zpěvákem skupiny Gooral, prezentující etno-elektronickou hudbu. Společně vydali jedno studijní album s názvem Ethno Electro. Od září 2011 začal působit jako zpěvák hudební skupiny Future Folk, hrající elektronickou taneční hudbu v subžánrech drum’n’bass a dubstep, ovlivněnou horalským folkem, se kterou vydal dva alba: „Zbacowanie” a „Zbójnicki After”.

Odešla nejpopulárnější horalka z Podhalí

Z Zakopaného přišly smutné zprávy – v sobotu 27. června zemřela ve věku 86 let Zofia Karpiel Bułecka – babička Stanisława Karpiela Bułecky, zatímco lídr Zakopoweru, Sebastian Karpiel Bułecka byl jejím svěřencem. Stanisław napsal na Instagramu dojemný vzkaz, aby uctil její památku: Odešla jsi tak tichounce a nic jsi o tom neřekla😢 Navždy zůstaneš v mém srdci❤ Mám tě rád Babičko 🖤

Jak je možno se dočíst na webech dziendobry.tvn.pl či podhaleregion.pl, Zofia Karpiel Bułecka byla opravdovou legendou Podhalí. Bez ní se nemohla uskutečnit téměř žádná kulturní, vlastenecká a společenská akce, nemluvě o svatbách v Zakopaném. V části Zakopaného Lipky vedla malý penzion a salaš – regionální hospůdku. Ve svém domě hostila známé osobnosti: lékaře, ministry či umělce, jako například zpěvačku Marylu Rodowiczovou, Wojciecha Młynarského, Jeremiho Przyboru, jezdce rallye Rafała Sonika.

Často chodila na mši do starého kostelíku v Zakopaném, oblečená vždy v horalském kroji. Známá horalka navíc ráda cestovala. Byla ve Spojených státech, Mexiku, Egyptě, Nepálu a ve všech evropských zemích. Do Rakouska, Francie a Rumunska jezdila lyžovat. Paní Zofia však nikdy nechtěla opustit polské hory natrvalo: „V žádném případě. Copak je mi tady špatně? Navíc pocházím z řady generací horalů,” říkávala často.

Nejvšechstrannější umělec současného Podhalí

Otcem Stanisława je Jan Karpiel Bułecka z Zakopaného, syn paní Zofie. Povoláním architekt, zatímco ve volném čase tanečník, lidový vyprávěč, animátor a popularizátor horalského folklóru. Je vnímán jako nejvšechstrannější umělec současného Podhalí a významný znalec horalské a karpatské hudby a tradice.

Jan Karpiel Bułecka byl jedním z přednášejících na vědecké konferenci, která se konala v listopadu 2016 v Kulturním domě PZKO v Mostech u Jablunkova u příležitosti stého výroči skonu císaře Františka Josefa I. Společně s předsedou místní skupiny PZKO Andrzejem Niedobou se pak ještě vypravili, společně s dalšími polskými horaly, do Vídně, aby se mohli zúčastnit velkolépě pojatých oslav z důvodu přípomínky stého výroči úmrtí panovníka a položit věnec k jeho sarkofágu.

(Císař zemřel 21. listopadu 1916 v paláci Schönbrunn ve Vídni). Do bývalého hlavního města monarchie se tehdy vypravilo devatenáct horalů (a horalek): tři z Mostu, dva z Istebné, jeden z okolí Žywiece, dva z polské Oravy. Zbytek pak tvořili delegáti z Podhalí.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru
Září062020

Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru

Polská mateřinka v Bludovicích bude mít druhou třídu 
Říjen192020

Polská mateřinka v Bludovicích bude mít druhou třídu 

Lanová dráha na Čantoryji podstoupí každoroční údržbu
Říjen172020

Lanová dráha na Čantoryji podstoupí každoroční údržbu

Akvarely Ewy Ćmok
Říjen152020

Akvarely Ewy Ćmok

Konference v Ustroni přiblíží papeže Jana Pavla II. jako turistu
Říjen132020

Konference v Ustroni přiblíží papeže Jana Pavla II. jako turistu

Památník tragédie na Dole Dukla čeká renovace
Říjen112020

Památník tragédie na Dole Dukla čeká renovace

Komorní koncert připomene 80. výročí úmrtí hudebního skladatele Jana Sztwiertni
Říjen092020

Komorní koncert připomene 80. výročí úmrtí hudebního skladatele Jana Sztwiertni

Ostravská univerzita pomáhá zalesnit svůj region. Ve spolupráci s Lesy ČR vysadili dobrovolníci z OU za víkend tisíce stromů.
Říjen092020

Ostravská univerzita pomáhá zalesnit svůj region. Ve spolupráci s Lesy ČR vysadili dobrovolníci z OU za víkend tisíce stromů.

Polsko-česká „Zeď kultury“
Říjen082020

Polsko-česká „Zeď kultury“


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test