Čtěte nás! Každý den nové informace!

VISLA  / První výstava po delší přestávce je k vidění v galerii Vislanského kulturního centra na náměstí Bogumiła Hoffa ve Visle. Tentokrát se jedná o prezentaci obrazů s názvem Žena perlou – hold Jerzemu Pilchovi (Kobieta perłą – w hołdzie Jerzemu Pilchowi).

Výstava potrvá do 5. července. Galerie je otevřena od pondělí do pátku, vždy od 8.00 do 16.00 hodin, při dodržování bezpečnostních opatření.

Hold Jerzemu Pilchovi

Autor obrazů Robert Heczko se zabývá malířstvím a projektováním. Narodil se v roce 1973, jako místo narození uvádí Těšínské Slezsko. Nenechává se omezovat jen jednou technikou, k malování používá olejové, vodní a akrylové barvy a také kávu a čaj. Přízpůsobuje nástroje k potřebám obrazu způsobem, aby měl z práce potěšení. K hotovým pracím se už nevrací. Stává se, že zničí již namalovaný obraz ihned po ukončení nebo po několika měsících.

Robert Heczko rád prezentuje své obrazy v bezprostředním kontaktu s lidmi. I když vystavuje také v galeriích, raději dává přednost prostranstvím polských a evropských měst, jako ulice, náměstí, parky, kavárny. Nynější výstava představuje ženy. Vzdává hold nedávno zemřelému Jerzemu Pilchovi, jehož tvorbu Heczko považuje za velmi důležitou. Z tohoto důvodu se na jednom z 23 prezentovaných pláten nachází Pilchův portrét.

Pohřeb Pilcha

Pohřeb spisovatele, publicisty, dramatika a filmového scenáristy se konal ve čtvrtek 4. června v Kielcích. Smuteční bohoslužba se uskutečnila v Evangelickém kostele augsburského vyznání Svaté Trojice na Sienkiewiczově ulici. Jednalo se o skromný obřad, bez proslovů, květin a kondolencí. Stalo se tak v souladu s poslední vůli zemřelého.

Urna s popelem autora Nenávratně ztraceného leváctví spočinula na kieleckém komunálním hřbitově. Jerzy Pilch zemřel v pátek 29. května v Kielcích. Bylo mu 67 let. Řadu let se potýkal s Parkinsonovou nemocí. V poslední době měl také problémy s tlakem.

Pilchovy evangelické kořeny

Jerzy Pilch se narodil 10. srpna 1952 ve Visle, kde prožil prvních deset let svého života. Nad jeho urnou s popelem se s ním rozloučil Tomasz Bujok, starosta Visly. Visly, která je jediným městem v Polsku, kde žije víc evangelíků než katolíků.

Z 11 tisíc obyvatel městečka polovinu tvoří luteráni, katolíků tady žije kolem 30 procent. Evangelické kořeny měl také Pilch. „Byl jediným protestantem v katolickém periodiku. Vracel se ke svým luterským předkům s téměř posedlostí. Mýtus protestanské Visly vytvářel z konkrétních věcí, z reálných situací, předmětů, vůní. V jeho románových domech žily duchové postav a byly plné předmětů poznamenaných životem někoho,” napsala krátce po skonu Jerzeho Pilcha na webu Onet.pl, Katarzyna Janowska, šéfredaktorka kulturní rubriky.

Dodala, že Pilch v jednom rozhovoru uvedl, že nemůže za to, že jeho babička byla ortodoxní luteránkou, že bratr matky je pastorem, že během každého významnějšího svátku u jejich stolu seděli tři pastoři a zpívali žálmy, že kostel stál 50 metrů od jejich domu, zatímco jeho dědeček byl kurátorem sboru. Své dětství, které je pro člověka, který chce psát, často rozhodující, považoval za evangelicko-augsburské ve smyslu nikoliv sensu stricte, ale largo.

Zajímavostí je, že ve Visle žije zhruba 700 osob s příjmením Pilch. Více je jenom Cieślarů (cca 960 obyvatel).

(gam)

Komentáře


Čtěte také


Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru
Září062020

Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru

Film připomíná Rodinný modelářský piknik v Ustroni
Říjen272020

Film připomíná Rodinný modelářský piknik v Ustroni

Jablunkov investoval dva miliony korun do oprav cest
Říjen262020

Jablunkov investoval dva miliony korun do oprav cest

Ve vislanské knihovně si připomněli 80. výročí úmrtí Jana Sztwiertni
Říjen252020

Ve vislanské knihovně si připomněli 80. výročí úmrtí Jana Sztwiertni

Polská mateřinka v Bludovicích bude mít druhou třídu 
Říjen192020

Polská mateřinka v Bludovicích bude mít druhou třídu 

Lanová dráha na Čantoryji podstoupí každoroční údržbu
Říjen172020

Lanová dráha na Čantoryji podstoupí každoroční údržbu

Akvarely Ewy Ćmok
Říjen152020

Akvarely Ewy Ćmok

Konference v Ustroni přiblíží papeže Jana Pavla II. jako turistu
Říjen132020

Konference v Ustroni přiblíží papeže Jana Pavla II. jako turistu

Památník tragédie na Dole Dukla čeká renovace
Říjen112020

Památník tragédie na Dole Dukla čeká renovace


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test