Čtěte nás! Každý den nové informace!

VISLA  / První výstava po delší přestávce je k vidění v galerii Vislanského kulturního centra na náměstí Bogumiła Hoffa ve Visle. Tentokrát se jedná o prezentaci obrazů s názvem Žena perlou – hold Jerzemu Pilchovi (Kobieta perłą – w hołdzie Jerzemu Pilchowi).

Výstava potrvá do 5. července. Galerie je otevřena od pondělí do pátku, vždy od 8.00 do 16.00 hodin, při dodržování bezpečnostních opatření.

Hold Jerzemu Pilchovi

Autor obrazů Robert Heczko se zabývá malířstvím a projektováním. Narodil se v roce 1973, jako místo narození uvádí Těšínské Slezsko. Nenechává se omezovat jen jednou technikou, k malování používá olejové, vodní a akrylové barvy a také kávu a čaj. Přízpůsobuje nástroje k potřebám obrazu způsobem, aby měl z práce potěšení. K hotovým pracím se už nevrací. Stává se, že zničí již namalovaný obraz ihned po ukončení nebo po několika měsících.

Robert Heczko rád prezentuje své obrazy v bezprostředním kontaktu s lidmi. I když vystavuje také v galeriích, raději dává přednost prostranstvím polských a evropských měst, jako ulice, náměstí, parky, kavárny. Nynější výstava představuje ženy. Vzdává hold nedávno zemřelému Jerzemu Pilchovi, jehož tvorbu Heczko považuje za velmi důležitou. Z tohoto důvodu se na jednom z 23 prezentovaných pláten nachází Pilchův portrét.

Pohřeb Pilcha

Pohřeb spisovatele, publicisty, dramatika a filmového scenáristy se konal ve čtvrtek 4. června v Kielcích. Smuteční bohoslužba se uskutečnila v Evangelickém kostele augsburského vyznání Svaté Trojice na Sienkiewiczově ulici. Jednalo se o skromný obřad, bez proslovů, květin a kondolencí. Stalo se tak v souladu s poslední vůli zemřelého.

Urna s popelem autora Nenávratně ztraceného leváctví spočinula na kieleckém komunálním hřbitově. Jerzy Pilch zemřel v pátek 29. května v Kielcích. Bylo mu 67 let. Řadu let se potýkal s Parkinsonovou nemocí. V poslední době měl také problémy s tlakem.

Pilchovy evangelické kořeny

Jerzy Pilch se narodil 10. srpna 1952 ve Visle, kde prožil prvních deset let svého života. Nad jeho urnou s popelem se s ním rozloučil Tomasz Bujok, starosta Visly. Visly, která je jediným městem v Polsku, kde žije víc evangelíků než katolíků.

Z 11 tisíc obyvatel městečka polovinu tvoří luteráni, katolíků tady žije kolem 30 procent. Evangelické kořeny měl také Pilch. „Byl jediným protestantem v katolickém periodiku. Vracel se ke svým luterským předkům s téměř posedlostí. Mýtus protestanské Visly vytvářel z konkrétních věcí, z reálných situací, předmětů, vůní. V jeho románových domech žily duchové postav a byly plné předmětů poznamenaných životem někoho,” napsala krátce po skonu Jerzeho Pilcha na webu Onet.pl, Katarzyna Janowska, šéfredaktorka kulturní rubriky.

Dodala, že Pilch v jednom rozhovoru uvedl, že nemůže za to, že jeho babička byla ortodoxní luteránkou, že bratr matky je pastorem, že během každého významnějšího svátku u jejich stolu seděli tři pastoři a zpívali žálmy, že kostel stál 50 metrů od jejich domu, zatímco jeho dědeček byl kurátorem sboru. Své dětství, které je pro člověka, který chce psát, často rozhodující, považoval za evangelicko-augsburské ve smyslu nikoliv sensu stricte, ale largo.

Zajímavostí je, že ve Visle žije zhruba 700 osob s příjmením Pilch. Více je jenom Cieślarů (cca 960 obyvatel).

(gam)

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test