E-mail: halina.szczotka@zwrot.cz

USTROŃ / Vskutku mimořádná událost se chystá v Ustroni. Podhorské letovisko se v srpnu promění v hlavní město šachu. Pořadatelem největšího šachového festivalu v Polsku je Slezský šachový svaz společně s městem Ustroň, speciálním hostem bude Anatolij Karpov.

Akce pod heslem Šachy v Ustroni spojují generace začíná v pátek 14. srpna a končí v neděli 23. srpna. Jednotlivé turnaje a doprovodné akce se budou konat v Městském kulturním domě „Prażakówka”, na náměstí (Rynku), v Základní škole č. 2 (Szkoła Podstawowa Nr 2) na Daszyńského ulici a ještě na jiných místech.

Šachy budou hrát dokonce kněží

Łukasz Turlej, viceprezident Mezinárodní šachové federace je přesvědčen, že festival bude mít velký ohlas nejen v Polsku, ale i na celém světě. Za zmínku stojí, že v ustroňských základních školách žáci prvních až třetích tříd mají už několik let královskou hru jako povinný předmět. Šachy hraje také starosta Ustroni Przemysław Korcz, ačkoliv jak sám přiznává, není příliš dobrým hráčem.

Zápasů se zúčastní 215 šachistů, kteří reprezentují 7 federací. V plánu jsou také turnaje pro děti, čtyřutkání poslanců a senátorů z Polska, Česka, Slovenska a Maďarska, čtyřutkání kněží, vojáků, policistů, železničářů. V Ustroni se také uskuteční Mistrovství Polska policistů, Mistrovství Polska hutníků, Mistrovství Polska horníků či Mistrovství Polska železničářů a řada dalších utkání.

Hostem bude sám Anatolij Karpov

Speciálním hostem bude sám ruský šachový velmistr Anatolij Karpov, jehož neuvěřitelná série vítězství neměla dosud obdoby. Dvanáctý mistr světa v letech 1975–1985 a mistr Mezinárodní šachové federace (FIDE) v letech 1993-1999 se narodil v roce 1951 ve městě Zlatoust na Uralu. Lidé tam tehdy, tak jako v celém Sovětském svazu, prožívali opravdovou šachovou horečku.

Karpov se naučil hrát šachy už jako čtyřletý. Jeho prvním velkým mezinárodním úspěchem bylo získání titulu mistra světa juniorů v roce1969. V roce 1975 získal titul mistra světa, jelikož tehdejší velmistr Bobby Fischer se titulu dobrovolně vzdal. Karpovovi tato situace nevyhovovala, raději by získal titul v souboji, jelikož jeho schopnosti byly tím zpochybňovány.

V dalších letech dokázal, že mu titul po zásluze patří. Potom se však objevil Garri Kasparov. Kasparov je poruštěná verze příjmení Kasparjan, které patřilo jeho arménské matce. Otec byl Žid, jmenoval se Kim Weinstein. To mohlo být v komunistickém Sovětském svazu určitou překážkou v kariéře, proto si budoucí vítěz nad Karpovem zvolil matčino příjmení. V roce 1985 se mu podařilo porazit Karpova a stát se až do roku 1993 mistrem světa.

Šachové letní kino

Navíc v termínu od 16. do 20. srpna se uskuteční Týden filmů s šachovou tématikou. Snímky se budou promítat denně, vždy ve 21.00 hodin na náměstí (Rynku). Jedním z promítaných snímků je americké životopisné drama Tah pěšcem, jehož děj se odehrává v roce 1972, tedy uprostřed studené války.

Američan Bobby Fischer, nejmladší velmistr v dějinách šachu, se připravuje k souboji s obhájcem titulu – Rusem Borisem Spasským (Chlapec z Brooklynu proti Sovětskému svazu). Přípravy k zápasu, který se má konat v hlavním městě Islandu Reykjaviku, nabízejí oběma stranám široké možnosti k propagandě. Mezitím Fischer se svou komplikovanou povahou si klade čím dál tím větší nároky a předkládá pořadatelům čím dál víc podivnější požadavky…

Dalším zajímavým snímkem je Královna z Katwe, drama natočené na motivy knihy Tima Crotherse, inspirované skutečnými událostmi. Phiona Mutesi vyrůstá v Katwe, největších slumech Kampaly, hlavního města Ugandy. Její otec zemřel na AIDS. Jednoho dne se děvče setká s šachovým trenérem Robertem Katendem, který chce pomoci změnit osudy zdejších dětí, tím, že je naučí hrát šachy. Brzy se ukáže, že Phiona má neobyčejný talent…

V rytmu The Beatles

Z doprovodných akcí zaujme například koncert slovenské kapely The Backwards, který se koná v pátek 21. srpna v 19.00 hodin na náměstí (Rynku) v Ustroni. Skupina vznikla v roce 1996 v Košicích. The Backwards zatím odehráli přes 3 tisíce koncertů na Slovensku, v Česku, ve Francii, Nizozemsku, Belgii, Něměcku, Rakousku, Maďarsku, Španělsku, Velké Británii a 24 státech USA.

The Backwards se snaží co nejrealističtěji prezentovat vystoupení a tvorbu The Beatles. Používají úplně stejné kytary s důrazem na pečlivost historických detailů. Mají baskytaristu hrajícího levou rukou jako Paul McCartney, vystupují v kostýmech, které jsou věrnými kopiemi originálního oblečení slavné čtveřice z Liverpoolu. Navíc koncertují v parukách přizpůsobených vzhledu Johna, Paula, George a Ringa v příslušném časovém období.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


Soubor Oldrzychowice oceněný v Žywci. Zlaté žywiecké srdce získal soubor Biołodunajcanie
Srpen042022

Soubor Oldrzychowice oceněný v Žywci. Zlaté žywiecké srdce získal soubor Biołodunajcanie

10 tipů na víkend
Srpen042022

10 tipů na víkend

ZR Błędowice vycestoval do Makedonie. Vystoupil na folklorním festivalu [fotografie]
Srpen032022

ZR Błędowice vycestoval do Makedonie. Vystoupil na folklorním festivalu [fotografie]

Víte, kdo byl Alexander Ładoś? Výstava věnovaná tomuto hrdinovi je k vidění v Českém Těšíně
Červenec282022

Víte, kdo byl Alexander Ładoś? Výstava věnovaná tomuto hrdinovi je k vidění v Českém Těšíně

V sobotu  na festivalu Gorolski Święto zahraje nejen Golec uOrkiestra
Červenec282022

V sobotu na festivalu Gorolski Święto zahraje nejen Golec uOrkiestra

V pátek se park PZKO Bystřice proměnil v obrovskou pláž. Nechyběl písek, tance, drinky a polská hudba
Červenec242022

V pátek se park PZKO Bystřice proměnil v obrovskou pláž. Nechyběl písek, tance, drinky a polská hudba

Křesťanský festival pro všechny. Končí XcamP
Červenec232022

Křesťanský festival pro všechny. Končí XcamP

Jak dostat dítě bezpečně z auta při parkování na nové Hlavní třídě v Českém Těšíně? Odpovídají FRIS architekti [vizualizace].
Červenec212022

Jak dostat dítě bezpečně z auta při parkování na nové Hlavní třídě v Českém Těšíně? Odpovídají FRIS architekti [vizualizace].

REKLAMA
REKLAMA Stonavská pouť
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.