Čtěte nás! Každý den nové informace!

USTROŇ / Tato zpráva způsobí radost zejména dětem. Populární Lesní park překvapení v Ustroni je opět otevřen a zároveň přizpůsoben aktuální epidemiologické situaci.

Park má otevřeno denně od 9.00 do 18.00 hodin. Tato jedna z nejznámějších atrakcí Ustroně byla zprovozněna v červenci 2002 na jižním svahu hory Równice. Zaujímá plochu kolem 14 hektarů. Je možno tam dojet autem, na kole nebo dojít pěšky po žlutých značkách vycházkové trasy.

Největší pozemští savci

V parku jsou k vidění mimo jiné zubři, divočáci, vietnamská prasata, jeleni, srny, daňci, mufloni, králíci. Část zvířat se volně prochází mezi návštěvníky. Jelikož jsou ochočená a zvyklá na lidi, lze je krmit a hladit.

Zubr je největší evropský pozemský savec, který váží kolem 1 tuny. Současná populace zubrů na světě čítá zhruba 3400 jedinců, z čehož 700 žije v Polsku v Bělověžském pralese, v pralesích Puszcza Borecka, Puszcza Piska, Puszcza Knyszyńska, v Bukovských vrších (pol. Bieszczady) a ještě na několika jiných místech. Dalších asi 150 zubrů se nachází v uzavřených chovech.

Jediná Polsku káně orlí

V parku se nachází také stanice pro dravé ptáky, kde žijí káně, poštolky, orli, sokoli, jestřábi či sedm druhů sov. Ukázky jejich letů předvádějí profesionální sokolníci. V současné době je tady přes 30 opeřených dravců. Většina z nich pochází z chovů zkušených chovatelů, některé ze spřátelených zoologických zahrad. 

Stanice se může pochlubit jediným kánětem orlím v Polsku, které získala od chovatele z Německa. Tento dravec pochází z Jižní Ameriky, kde se vyskytuje vysoko v horách. Káně orlí jsou mezi chovateli velmi ceněné, jelikož se obtížně množí v zajetí.

Největší sova Severní Ameriky

V parku žije také největší sova Severní Ameriky výr virginský jménem Vergill. Dvouletý pták váží 1,5 kilogramu, zatímco rozpětí jeho křídel dosahuje 1.3 metru. Dalšími zajímavými exempláři jsou dvě sovice sněžné – samci Białek a Snowy. Sovice žijí v arktické oblasti, v místech s množstvím sněhu, proto jejich peří má ochranné zbarvení.

Bukový les protíná řada náučných stezek. Děti mají možnost se vyřádit pod dohledem dospělých na dětském hřišti a také prohlédnout si pohádkovou alej s 11 domky s pohyblivými figurkami, které znázorňují nejznámější pohádky jako Bolek a Lolek, Včelka Maja, Červená karkulka, Kocour v botách…

Park je za normálních okolností v provozu po celý rok.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test