Čtěte nás! Každý den nové informace!

OSTRAVA / V rámci rozvolňování opatření proti koronaviru veřejná autobusová doprava v Moravskoslezském kraji směřuje k normálnímu stavu. Od soboty 25. dubna cestující mohou  nastupovat opět předními dveřmi a odbavuje je řidič. Kontakt mezi ním a cestujícími však bude nadále omezen.  

Zhruba 6 týdnů se v autobusech jezdilo zadarmo. Kvůli ochraně řidičů krajský hejtman Ivo Vondrák zakázal nastupovat do veřejných autobusů předními dveřmi. „Kdybychom to neudělali, museli bychom razantně omezit veřejnou dopravu v regionu, znamenalo by to i propouštění u dopravců,“ vysvětlil hejtman. 

Dodal, že pro řidiče se podařilo vytvořit jakousi ochrannou bublinu.  „Zakázali jsme nástup předními dveřmi, zavedli povinné zakrývání obličeje a další opatření, která snižují riziko šíření viru. Zajistili jsme dezinfekci i první várku roušek a respirátorů pro naše dopravce. O tom, že opatření byla správná, svědčí fakt, že zatím nemáme potvrzeno ani jedno onemocnění řidiče nebo cestujícího, způsobené přenosem v autobusu,“ uvedl dále Ivo Vondrák. 

Používání roušek či dodržování odstupů je však nutné i nadále. Důkladně se budou také dezinfikovat vnitřní prostory autobusů. „Umožníme dopravcům provádět změny ve vnitřních prostorách autobusů, instalovat různé fyzické zábrany mezi řidičem a cestujícími a další opatření. Jsme připraveni akceptovat další rozumné návrhy dopravců nebo řidičů, vedoucí ke zvýšení bezpečnosti,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka. 

Karty ODISky

Od soboty 25. dubna je také zakázáno dobíjení karty ODIS nižší částkou než stokorunou, aby se minimalizoval počet transakcí. „Žádáme cestující, aby si včas koupili dlouhodobé časové jízdenky ODIS nebo si nahráli dostatečný kredit v elektronické peněžence své ODISky,“ podotkl Unucka. 

Cestující mohou využít také Dopravní infocentra ODIS v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Orlové, Karviné, Českém Těšíně, Třinci, Jablunkově či prodejní místa dopravců. ODISku je možné dobít také v pokladnách vlakových nádraží Českých drah. 

„Všechny tyto způsoby jsou nejen rychlejší, ale hlavně bezpečnější, protože nedochází ke shlukování lidí v malém prostoru u řidiče. Když už opravdu musíte platit hotově, nachystejte si přesnou částku,“ vyzval náměstek hejtmana.

Dosavadní rozsah veřejné dopravy bude do budoucna možný pouze tehdy, když se cestující do autobusů vrátí v takovém počtu, jako před začátkem virové pandemie. „Důležité je, aby se v autobusech cítili bezpečně. Cílem je proto omezit hotovostní platby a kontakt řidičů s cestujícími na maximum. 

Na konci letošního roku budou všechny autobusy umožňovat platit jízdné kromě ODISky i bankovní kartou. Stejně tak budou odbavovací systémy schopny přečíst QR kód jízdenky, kterou si cestují zakoupí v mobilní aplikaci Můj ODIS. Ve spolupráci s obcemi chce kraj lidem umožnit vyřídit si ODISku na obecních úřadech. 

Autobusy MHD

K obnovení nástupu předními dveřmi i s odbavením cestujících došlo v sobotu také v autobusech MHD v Českém Těšíně, kde se zároveň zvýšil počet spojů na jednotlivých linkách. V platnosti jsou stále prázdninové jízdní řády, přičemž od 05.00 do 16.00 hodin jezdí všechny autobusy bez omezení. 

Od pátku 1. května budou cestující nastupovat předními dveřmi také do městských autobusů v Třinci. Provoz zdejších linek se bude řídit podle letních jízdních řádů. K obdobnému kroku přistoupí od pátku také v Karviné, kde se bude jezdit jako o letních prázdninách. Linky MHD Havířov začnou od středy 29. dubna jezdit stejně jako v období letních prázdnin, pouze s několika úpravami.

(gam)

Komentáře

Čtěte také


Ve Visle začala Prázdninová kulturní akademie
Červenec062020

Ve Visle začala Prázdninová kulturní akademie

Kapela Zakopower v Ustroni nevystoupí
Červenec032020

Kapela Zakopower v Ustroni nevystoupí

Muzeum otevírá výstavu o Černobylu
Červenec022020

Muzeum otevírá výstavu o Černobylu

Cestujícím v Havířově začala sloužit nová odbavovací budova
Červenec022020

Cestujícím v Havířově začala sloužit nová odbavovací budova

8 tipů na víkend
Červenec022020

8 tipů na víkend

Mimořádná opatření krajské hygieny dopadnou i na červencové akce v Třinci
Červenec022020

Mimořádná opatření krajské hygieny dopadnou i na červencové akce v Třinci

Ustroň se promění v hlavní město šachu
Červen272020

Ustroň se promění v hlavní město šachu

11 tipů na víkend
Červen252020

11 tipů na víkend


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test