Čtěte nás! Každý den nové informace!

OSTRAVA / V rámci rozvolňování opatření proti koronaviru veřejná autobusová doprava v Moravskoslezském kraji směřuje k normálnímu stavu. Od soboty 25. dubna cestující mohou  nastupovat opět předními dveřmi a odbavuje je řidič. Kontakt mezi ním a cestujícími však bude nadále omezen.  

Zhruba 6 týdnů se v autobusech jezdilo zadarmo. Kvůli ochraně řidičů krajský hejtman Ivo Vondrák zakázal nastupovat do veřejných autobusů předními dveřmi. „Kdybychom to neudělali, museli bychom razantně omezit veřejnou dopravu v regionu, znamenalo by to i propouštění u dopravců,“ vysvětlil hejtman. 

Dodal, že pro řidiče se podařilo vytvořit jakousi ochrannou bublinu.  „Zakázali jsme nástup předními dveřmi, zavedli povinné zakrývání obličeje a další opatření, která snižují riziko šíření viru. Zajistili jsme dezinfekci i první várku roušek a respirátorů pro naše dopravce. O tom, že opatření byla správná, svědčí fakt, že zatím nemáme potvrzeno ani jedno onemocnění řidiče nebo cestujícího, způsobené přenosem v autobusu,“ uvedl dále Ivo Vondrák. 

Používání roušek či dodržování odstupů je však nutné i nadále. Důkladně se budou také dezinfikovat vnitřní prostory autobusů. „Umožníme dopravcům provádět změny ve vnitřních prostorách autobusů, instalovat různé fyzické zábrany mezi řidičem a cestujícími a další opatření. Jsme připraveni akceptovat další rozumné návrhy dopravců nebo řidičů, vedoucí ke zvýšení bezpečnosti,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka. 

Karty ODISky

Od soboty 25. dubna je také zakázáno dobíjení karty ODIS nižší částkou než stokorunou, aby se minimalizoval počet transakcí. „Žádáme cestující, aby si včas koupili dlouhodobé časové jízdenky ODIS nebo si nahráli dostatečný kredit v elektronické peněžence své ODISky,“ podotkl Unucka. 

Cestující mohou využít také Dopravní infocentra ODIS v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku, Orlové, Karviné, Českém Těšíně, Třinci, Jablunkově či prodejní místa dopravců. ODISku je možné dobít také v pokladnách vlakových nádraží Českých drah. 

„Všechny tyto způsoby jsou nejen rychlejší, ale hlavně bezpečnější, protože nedochází ke shlukování lidí v malém prostoru u řidiče. Když už opravdu musíte platit hotově, nachystejte si přesnou částku,“ vyzval náměstek hejtmana.

Dosavadní rozsah veřejné dopravy bude do budoucna možný pouze tehdy, když se cestující do autobusů vrátí v takovém počtu, jako před začátkem virové pandemie. „Důležité je, aby se v autobusech cítili bezpečně. Cílem je proto omezit hotovostní platby a kontakt řidičů s cestujícími na maximum. 

Na konci letošního roku budou všechny autobusy umožňovat platit jízdné kromě ODISky i bankovní kartou. Stejně tak budou odbavovací systémy schopny přečíst QR kód jízdenky, kterou si cestují zakoupí v mobilní aplikaci Můj ODIS. Ve spolupráci s obcemi chce kraj lidem umožnit vyřídit si ODISku na obecních úřadech. 

Autobusy MHD

K obnovení nástupu předními dveřmi i s odbavením cestujících došlo v sobotu také v autobusech MHD v Českém Těšíně, kde se zároveň zvýšil počet spojů na jednotlivých linkách. V platnosti jsou stále prázdninové jízdní řády, přičemž od 05.00 do 16.00 hodin jezdí všechny autobusy bez omezení. 

Od pátku 1. května budou cestující nastupovat předními dveřmi také do městských autobusů v Třinci. Provoz zdejších linek se bude řídit podle letních jízdních řádů. K obdobnému kroku přistoupí od pátku také v Karviné, kde se bude jezdit jako o letních prázdninách. Linky MHD Havířov začnou od středy 29. dubna jezdit stejně jako v období letních prázdnin, pouze s několika úpravami.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


O putnách, džberech a jiných dřevěných nádobách v síti
Květen142021

O putnách, džberech a jiných dřevěných nádobách v síti

Ve Fryštátě bylo možné požádat o Průkaz Poláka
Květen132021

Ve Fryštátě bylo možné požádat o Průkaz Poláka

Ze Svibice do Paříže. Výstava o Janině Górniak, skautce a módní návrhářce
Květen122021

Ze Svibice do Paříže. Výstava o Janině Górniak, skautce a módní návrhářce

Rekonstrukce turistické chaty na Kozubové už brzy bude hotová
Květen112021

Rekonstrukce turistické chaty na Kozubové už brzy bude hotová

Renovaci provádějí z vlastních peněz
Květen112021

Renovaci provádějí z vlastních peněz

Podívejte se, co pro vás připravilo Muzeum Třineckých železáren a města Třince
Květen112021

Podívejte se, co pro vás připravilo Muzeum Třineckých železáren a města Třince

Podzimní várka piva z Těšína bude ochucená chmelem z Dębowce
Květen102021

Podzimní várka piva z Těšína bude ochucená chmelem z Dębowce

Návrat žáků druhého stupně do školy
Květen102021

Návrat žáků druhého stupně do školy


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test