Čtěte nás! Každý den nové informace!

OSTRAVA / Soutěž o nejpůsobivější hudební skladbu inspirovanou výtvarným dílem vyhlásila Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO). Jako inspirace pro muzikanty poslouží malba českého surrealistického malíře Istlera. 

Skladatele bude inspirovat olejomalba Postava z roku 1945 od významného českého surrealistického malíře Josefa Istlera, která se nachází ve sbírkách GVUO. Do soutěže se můžou zapojit profesionální nebo amatérští hudebníci, kteří natočí digitální audionahrávku s vlastní skladbou v délce tří až pěti minut. 

„Kultura je jednou z oblastí, která kvůli současné situaci nejvíce trpí. Umělci jsou naštěstí velmi kreativní a nápadití, a tak našli způsoby, jak své umění k lidem dostat. Divadla hrají on-line, autoři předčítají svá díla na sociálních sítích, galerie nabízejí virtuální prohlídky, muzikanti hrají z oken. A Galerie výtvarného umění v Ostravě přichází s projektem, který propojí výtvarné umění s hudbou,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo. 

„Uvítáme také videonahrávku autora při přednesu skladby pro prezentaci na sociálních sítích GVUO. Vítěze určí odborná porota (…),“ doplnil autor a kurátor projektu Jaroslav Michna.

Soutěž je určená pro věkové kategorie do třiceti a od třiceti let. Audionahrávky spolu s označením kategorie, do které se soutěžící hlásí, je třeba zaslat na adresu stankova@gvuo.cz do 31. května. Výsledky budou vyhlášeny na konci června. Bližší informace jsou k dispozici na www.gvuo.cz v sekci Aktuální výstavy.

Vítězové obdrží celoroční vstupenku do galerie a novou publikaci české výtvarnice Kateřiny Šedé. Šedá je zatím druhým českým umělcem, který měl samostatnou výstavu v britském národním muzeu moderního umění Tate Modern v Londýně.  

Josef Istler 

Český malíř a grafik Josef Istler se narodil v roce 1919 v Praze, kde také zemřel v roce 2000. Patří mezi nejvýznamnější představitele českého a evropského surrealismu. Jeho dílo je dnes zastoupeno v mnoha státních  a soukromých sbírkách. Kromě České republiky také v Londýně, Paříži, Berlíně, Amsterdamu, Stockholmu, Ženevě či Bochumi.

Josef Istler se zabýval malbou, kresbou, grafikou a fotografií. Během svého života vytvořil monumentální realizace, jako například triptych pro pražské letiště Ruzyň, vitráž pro školu v Mostě či výzdobu kostela v Jedovnici, na které spolupracoval s Mikulášem Medkem, Karlem Neprašem a Janem Koblasou.

Spolupráce s Karlem Teigem a Toyen

Ve své tvorbě byl ovlivněn přátelstvím a spoluprací s literárním a uměleckým kritikem a publicistou Karlem Teigem, který jako vůdčí osobnost československé meziválečné avantgardy zasáhl do téměř všech uměleckých odvětví. A také s Marií Černínovou, kontroverzní česko-francouzskou surrealistickou malířkou vystupující pod pseudonymem Toyen. Toto krycí jméno údajně vymyslel český básník a nositel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert.   

(gam)

Komentáře

Čtěte také


Ve Visle začala Prázdninová kulturní akademie
Červenec062020

Ve Visle začala Prázdninová kulturní akademie

Kapela Zakopower v Ustroni nevystoupí
Červenec032020

Kapela Zakopower v Ustroni nevystoupí

Muzeum otevírá výstavu o Černobylu
Červenec022020

Muzeum otevírá výstavu o Černobylu

Cestujícím v Havířově začala sloužit nová odbavovací budova
Červenec022020

Cestujícím v Havířově začala sloužit nová odbavovací budova

8 tipů na víkend
Červenec022020

8 tipů na víkend

Mimořádná opatření krajské hygieny dopadnou i na červencové akce v Třinci
Červenec022020

Mimořádná opatření krajské hygieny dopadnou i na červencové akce v Třinci

Ustroň se promění v hlavní město šachu
Červen272020

Ustroň se promění v hlavní město šachu

11 tipů na víkend
Červen252020

11 tipů na víkend


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test