VISLA / Milovníci cestování a dobré hudby by si neměli nechat ujít polsko-český cestovatelský a hudební festival Jarní ozvěny, který se uskuteční o nadcházejícím víkendu ve Visle. V jeho rámci se bude možno setkat s Markem Fiedlerem a Cecylií Kukuczkou. 

Akce se uskuteční v pátek 6. a v sobotu 7. března v Městské veřejné knihovně Jana Śniegoně na náměstí B. Hoffa v centru Visly. „Program festivalu je opravdovou peckou. Každý milovník cestování a hudby si najde něco pro sebe,” zvou pořadatelé. 

Festival zahájí prezentace fotografií z cest po světě Miroslava Dudy z Ostravy. Poté se publiku představí  Bogusław Bujok a Marcin Procner z Visly, kteří se na motocyklech vypravili až k ruskému jezeru Bajkal. Naproti tomu Paweł Juchniewicz z Visly – fotbalový trenér a znalec Saudské Arábie se podělí dojmy z této muslimské země. Hudební vložku zajistí česká kapela Kelt Grass Band, hrající keltskou hudbu.  

Syn Arkadyho Fiedlera

Nezpochybnitelnou osobností pátečního večera bude Marek Fiedler – syn Arkadyho Fiedlera, slavného polského cestovatele, novináře a zoologa. A také autora 32 knih s cestovatelskou a dobrodružnou tématikou, které byly přeloženy do 23 jazyků (řada z nich i do češtiny) a  jejichž prodej překročil hranici 10 milionů kusů. V sobotu 7. března uplyne 35 let od jeho smrti. Zemřel ve věku 90 let. 

Marek Fiedler je kurátorem Muzeum Arkadyho Fiedlera v Puszczykowu u Poznaně. Fascinován světem indiánů napsal dva romány věnované nejvýznamnějším náčelníkům z kmene Dakotů (Siouxů): Splašený kůň a Sedící býk. 

Je také spoluautorem otcových  knih Rod indiánů Algonkinů a Indiánský Napoleon ze Skalnatých hor, pojednávající o slavném náčelníku Josefovi z kmene Nez Percéů. Nedávno vydal knihu „Malý velký Velikonoční ostrov“. Je ženatý a má dva syny. Na festivalu bude vyprávět o Velikonočním ostrově. 

Manželka Jerzeho Kukuczky

Na druhý den  Piotr Długosz z Visly předvede snímky z hornaté krajiny Svanetia v Gruzii. Jinak  celé sobotní odpoledne a večer bude zaměřen na dobývání vysokých horských štítů. O nejvyšším vrcholu Íránu povypráví Tadeusz Papierzyński, a o nejvyšších horách světa významný himalájista Janusz Majer z Katovic. Potom se představí česká hudební skupina Bluegrass Comeback. 

Večer se Cecylia Kukuczka podělí se svými vzpomínkami na manžela a jeho výpravy na 14 osmitisícovek. Bude možno také koupit nejnovější publikaci o posledním výstupu Jerzeho Kukuczky na vrchol Lhoce s názvem. „Królowa. Lhotse ‘89”, která je deníkem tohoto nejvýznamnějšího  polského a jednoho z nejvýznamnějších horolezců v historii. 

Kukuczka jako druhý člověk na zeměkouli zdolal všech 14 osmitisícovek.  Prvním byl Reinhold Messner, kterému to trvalo víc jak šestnáct let, zatímco Kukuczkovi necelých osm let. V říjnu uplyne 31 let od jeho tragické smrti.

(gam)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test