Čtěte nás! Každý den nové informace!

VISLA / Milovníci cestování a dobré hudby by si neměli nechat ujít polsko-český cestovatelský a hudební festival Jarní ozvěny, který se uskuteční o nadcházejícím víkendu ve Visle. V jeho rámci se bude možno setkat s Markem Fiedlerem a Cecylií Kukuczkou. 

Akce se uskuteční v pátek 6. a v sobotu 7. března v Městské veřejné knihovně Jana Śniegoně na náměstí B. Hoffa v centru Visly. „Program festivalu je opravdovou peckou. Každý milovník cestování a hudby si najde něco pro sebe,” zvou pořadatelé. 

Festival zahájí prezentace fotografií z cest po světě Miroslava Dudy z Ostravy. Poté se publiku představí  Bogusław Bujok a Marcin Procner z Visly, kteří se na motocyklech vypravili až k ruskému jezeru Bajkal. Naproti tomu Paweł Juchniewicz z Visly – fotbalový trenér a znalec Saudské Arábie se podělí dojmy z této muslimské země. Hudební vložku zajistí česká kapela Kelt Grass Band, hrající keltskou hudbu.  

Syn Arkadyho Fiedlera

Nezpochybnitelnou osobností pátečního večera bude Marek Fiedler – syn Arkadyho Fiedlera, slavného polského cestovatele, novináře a zoologa. A také autora 32 knih s cestovatelskou a dobrodružnou tématikou, které byly přeloženy do 23 jazyků (řada z nich i do češtiny) a  jejichž prodej překročil hranici 10 milionů kusů. V sobotu 7. března uplyne 35 let od jeho smrti. Zemřel ve věku 90 let. 

Marek Fiedler je kurátorem Muzeum Arkadyho Fiedlera v Puszczykowu u Poznaně. Fascinován světem indiánů napsal dva romány věnované nejvýznamnějším náčelníkům z kmene Dakotů (Siouxů): Splašený kůň a Sedící býk. 

Je také spoluautorem otcových  knih Rod indiánů Algonkinů a Indiánský Napoleon ze Skalnatých hor, pojednávající o slavném náčelníku Josefovi z kmene Nez Percéů. Nedávno vydal knihu „Malý velký Velikonoční ostrov“. Je ženatý a má dva syny. Na festivalu bude vyprávět o Velikonočním ostrově. 

Manželka Jerzeho Kukuczky

Na druhý den  Piotr Długosz z Visly předvede snímky z hornaté krajiny Svanetia v Gruzii. Jinak  celé sobotní odpoledne a večer bude zaměřen na dobývání vysokých horských štítů. O nejvyšším vrcholu Íránu povypráví Tadeusz Papierzyński, a o nejvyšších horách světa významný himalájista Janusz Majer z Katovic. Potom se představí česká hudební skupina Bluegrass Comeback. 

Večer se Cecylia Kukuczka podělí se svými vzpomínkami na manžela a jeho výpravy na 14 osmitisícovek. Bude možno také koupit nejnovější publikaci o posledním výstupu Jerzeho Kukuczky na vrchol Lhoce s názvem. „Królowa. Lhotse ‘89”, která je deníkem tohoto nejvýznamnějšího  polského a jednoho z nejvýznamnějších horolezců v historii. 

Kukuczka jako druhý člověk na zeměkouli zdolal všech 14 osmitisícovek.  Prvním byl Reinhold Messner, kterému to trvalo víc jak šestnáct let, zatímco Kukuczkovi necelých osm let. V říjnu uplyne 31 let od jeho tragické smrti.

(gam)

Komentáře

Čtěte také


V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu
Srpen022020

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu
Červenec312020

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty
Červenec302020

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty

10 tipů na víkend
Červenec302020

10 tipů na víkend

Na Kozubové se konala tradiční pouť
Červenec272020

Na Kozubové se konala tradiční pouť

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras
Červenec252020

Na pouť na Kozubové jednou z několika turistických tras

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru
Červenec222020

Výstava starých pohlednic Visly probíhá v plenéru

Na Kozubovou přes Kamenitý
Červenec182020

Na Kozubovou přes Kamenitý


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test