OSTRAVA / Přiblížit široké veřejnosti spletitou oblast práva a zákonů si klade za cíl festival Noc práva. Na návštěvníky čeká řada přednášek, prezentací, diskuzí, workshopů, prohlídek,  exkurzí a také divadelní, filmové a hudební představení.

Akce se uskuteční v pátek 6. března v Ostravě. Také na krajském úřadu, kde se podle organizátorů bude „vyšetřovat vražda“. Osmihodinový festival se koná na počest 100. výročí vyhlášení a nabytí účinnosti Ústavní listiny Československé republiky v roce 1920. Moravskoslezský kraj přispěl organizátorům akce – Nadačnímu fondu Paragraf 100 tisíc korun.

„Návštěvníci akce se mohou netradiční formou dozvědět spoustu zajímavostí z oblasti práva. Na Krajském úřadu v Ostravě se třeba bude promítat dokument Tváří v tvář démonům, který popisuje vraždu mladého muže z roku 1994. Zavražděný mladík však není jedinou obětí zločinu, příběh zasahuje i jeho rodiče, přátele, stejně jako blízké odsouzených,“ uvedl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.

Dodal, že tehdy přichází řada na restorativní přístup, z cílem dát do pořádku také mezilidské vztahy v komunitě, která trpí spáchaným trestným činem a zapojit do nápravy následků kriminálního jednání i pachatele

Do Noci práva se zapojily také Okresní a Krajský soud v Ostravě, kde se návštěvníci mohou zúčastnit simulovaného hlavního líčení. Vazební věznice Ostrava a Ústav soudního lékařství FNO nabízejí komentované prohlídky,

Divadlo Jiřího Myrona uvede dvouhodinové drama ze soudní síně s přímou účastí diváků. Obžalovaný Lars Koch neuposlechl rozkazu a sestřelil unesené letadlo s cestujícími, se kterým by jinak terorista narazil do Allianz Arény v Mnichově, kde zrovna probíhal fotbalový zápas, jenž sledovalo sedmdesát tisíc lidí.

V kině Vesmír bude možno zhlédnout americký film Dvanáct rozhněvaných mužů z roku 1957, ve kterém si jednoho z porotců zahrál známý český herec Jiří Voskovec, neodmyslitelně spjatý s Osvobozeným divadlem a Janem Werichem.

V Dolních Vítkovicích mohou zájemci navštívit výstavu CRASH. V klubu Heligonka se představí „zpívající právník“ Ivo Jahelka, avšak lístky jsou již vyprodány. Na ostravském magistrátu a v Klubu Atlantik proběhnou přednášky o právu. O právu na aktivní obranu nebo na ochranu před kyberšikanou se zájemci dozvědí na Vyšší odborné škole Ahol.  Více informací poskytne web www.nocprava.cz.

(gam)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test