Čtěte nás! Každý den nové informace!

VISLA / Výstava fotografií Visla z ptačí perspektivy je k vidění v galerii Vislanského kulturního centra na náměstí Bogumiła Hoffa. Výstava potrvá do 17. února. Galerie je otevřena od pondělí do pátku, vždy od 8.00 do 16.00 hodin. 

Autorem fotografií je Robert Neumann. Narodil se v roce 1985 v Gliwicích. Studoval ve Velké Británii, kde na Universitě v Glasgow obdržel titul inženýra. Volný čas trávil na horském kole, časem ho zaujaly drony. 

Velmi rád fotografuje a filmuje a i když začínal s dronem, postupně začal objevovat půvab tradiční fotografie. Nejvíc se mu líbí letecká a sportovní tématika a také lokální tradice, jako například procesí či lidové zvyky.

S pomocí dronu nafotil a nafilmoval mnoho zajímavých míst ve Slezském vojvodství, v celém Polsku a Evropě. Spolupracuje s katovickým letištěm v Pyrzowicích. 

Bogumił Hoff

Náměstí Bogumiła Hoffa ve Visle bylo pojmenováno po Bogumiłu Hoffovi, etnografovi, malíři, kreslíři a propagátorovi Visly jako letoviska. Na svět přišel v roce 1829 v Radomi jako syn Ludwiga Hoffa, evangelického pastora pocházejícího z Meklenburska.

Stále měnil místa pobytu. Zabýval se výzkumem lidové kultury a na plátně a papíru zachycoval její nejrůznější projevy. V roce 1870 se usadil v Těšíně, kde si našel zaměstnání jako pomocník fotografa. 

Později pracoval v Přemyšli a Krakově, zúčastnil se také  pátrání po ložiscích nerostných surovin v Tatrách. V roce 1877 získal místo úředníka u Varšavsko – terespolské dráhy a přestěhoval se do Varšavy.

Poprvé ve Visle

Do Visly se Hoff vypravil poprvé v roce 1882, když hledal nějakou  lokalitu, kde by se mohl zotavit. Tato podhorská obec ho okouzlila natolik, že ji začal propagovat v tisku a mezi svými přáteli. Publikoval také literární díla a angažoval se ve prospěch rozvoje Visly. 

Byl autorem první monografie Visly vydané v roce 1888. Napsal také román pro děti „Imko Wisełka” o počátcích Visly a prvním vislanském osadníkovi. Občas se vydal do terénu s fotoaparátem.

W 1885 roku wybudował w Wiśle první dřevěnou vilu „Boží dar”, kterou místní neoficiálně pojmenovali Varšava. O něco později vyrostly Hoffovým přičiněním ještě vily „Jasna” a „Janina”. V roce 1892 se usadil ve Visle natrvalo. Tady také o dva roky později zemřel. Jeho ostatky spočívají na vislanském evangelickém hřbitově „Na Groniczku”.

(gam)

Komentáře

Čtěte také


Uplynulo sto let od Zázraku na Visle
Srpen132020

Uplynulo sto let od Zázraku na Visle

Havířov chystá celoplošnou deratizaci potkanů 
Srpen102020

Havířov chystá celoplošnou deratizaci potkanů 

Mírový běh v roce 2020 odstartoval v Bukovci
Srpen092020

Mírový běh v roce 2020 odstartoval v Bukovci

10 tipů na víkend
Srpen052020

10 tipů na víkend

Po stopách vislanské moderny
Srpen052020

Po stopách vislanské moderny

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu
Srpen022020

V Jablunkově se konal sedmý ročník Blešího trhu

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu
Červenec312020

Návštěvnické centrum na Šancích je už v provozu

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty
Červenec302020

V Životicích uctí památku zavražděných občanů německými nacisty


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test