Čtěte nás! Každý den nové informace!

VISLA / Výstava fotografií Visla z ptačí perspektivy je k vidění v galerii Vislanského kulturního centra na náměstí Bogumiła Hoffa. Výstava potrvá do 17. února. Galerie je otevřena od pondělí do pátku, vždy od 8.00 do 16.00 hodin. 

Autorem fotografií je Robert Neumann. Narodil se v roce 1985 v Gliwicích. Studoval ve Velké Británii, kde na Universitě v Glasgow obdržel titul inženýra. Volný čas trávil na horském kole, časem ho zaujaly drony. 

Velmi rád fotografuje a filmuje a i když začínal s dronem, postupně začal objevovat půvab tradiční fotografie. Nejvíc se mu líbí letecká a sportovní tématika a také lokální tradice, jako například procesí či lidové zvyky.

S pomocí dronu nafotil a nafilmoval mnoho zajímavých míst ve Slezském vojvodství, v celém Polsku a Evropě. Spolupracuje s katovickým letištěm v Pyrzowicích. 

Bogumił Hoff

Náměstí Bogumiła Hoffa ve Visle bylo pojmenováno po Bogumiłu Hoffovi, etnografovi, malíři, kreslíři a propagátorovi Visly jako letoviska. Na svět přišel v roce 1829 v Radomi jako syn Ludwiga Hoffa, evangelického pastora pocházejícího z Meklenburska.

Stále měnil místa pobytu. Zabýval se výzkumem lidové kultury a na plátně a papíru zachycoval její nejrůznější projevy. V roce 1870 se usadil v Těšíně, kde si našel zaměstnání jako pomocník fotografa. 

Později pracoval v Přemyšli a Krakově, zúčastnil se také  pátrání po ložiscích nerostných surovin v Tatrách. V roce 1877 získal místo úředníka u Varšavsko – terespolské dráhy a přestěhoval se do Varšavy.

Poprvé ve Visle

Do Visly se Hoff vypravil poprvé v roce 1882, když hledal nějakou  lokalitu, kde by se mohl zotavit. Tato podhorská obec ho okouzlila natolik, že ji začal propagovat v tisku a mezi svými přáteli. Publikoval také literární díla a angažoval se ve prospěch rozvoje Visly. 

Byl autorem první monografie Visly vydané v roce 1888. Napsal také román pro děti „Imko Wisełka” o počátcích Visly a prvním vislanském osadníkovi. Občas se vydal do terénu s fotoaparátem.

W 1885 roku wybudował w Wiśle první dřevěnou vilu „Boží dar”, kterou místní neoficiálně pojmenovali Varšava. O něco později vyrostly Hoffovým přičiněním ještě vily „Jasna” a „Janina”. V roce 1892 se usadil ve Visle natrvalo. Tady také o dva roky později zemřel. Jeho ostatky spočívají na vislanském evangelickém hřbitově „Na Groniczku”.

(gam)

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Červenec292021

10 tipů na víkend

Tanečníci ze souboru Błędowice se v Milíkově připravovali na svá nadcházející vystoupení.
Červenec292021

Tanečníci ze souboru Błędowice se v Milíkově připravovali na svá nadcházející vystoupení.

V Životicích uctí památku místních zavražděných německými okupanty
Červenec292021

V Životicích uctí památku místních zavražděných německými okupanty

Očkovat proti Covid-19 se bude také v Jablunkově
Červenec282021

Očkovat proti Covid-19 se bude také v Jablunkově

Historie polského rocku v Bystřici v podání skupiny Contiband
Červenec272021

Historie polského rocku v Bystřici v podání skupiny Contiband

Obchod a řemesla v Českém  Těšíně
Červenec262021

Obchod a řemesla v Českém Těšíně

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici
Červenec262021

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici

Vyčistili  náhrobek  Jana Glajcara ve Svibici
Červenec252021

Vyčistili náhrobek Jana Glajcara ve Svibici


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test