DĘBOWIEC / Slavnostní ceremoniál k 79. výročí prvního seskoku polských výsadkářů zvaných Cichociemni na území okupovaného Polska, se uskutečnilo v pátek 14. února u památníku v centru obce Dębowiec.

Právě v Dębowci, v noci z 15. na 16. února 1941 seskočili na padácích první tři vojáci Polských ozbrojených sil na Západě. Absolvovali náročný výcvik ve Velké Británií, aby se pak mohli zúčastnit boje za nezávislost své vlasti, okupované Němci. Říkalo se jim Cichociemni.

Původně se měli dostat k městu Włoszczowa poblíž Kielc, avšak chyba navigátora a nedostatek paliva je přinutily k seskoku nad vesnicí Dębowiec na Těšínsku. Byli to kapitán Stanisław Krzymowski (ps. Kostka), rotmistr Józef Zabielski (ps. Żbik) a kurýr Czesław Raczkowski (ps. Włodek, Orkan).

Od 15. února 1941 do 26. prosince 1944 proběhlo 82 letů, v rámci kterých se z Velké Británie do Polska dostalo 316 Cichociemnych, včetně jedné ženy – Elżbiety Zawacké (ps. Zo) a 28 kurýrů ministerstva vnitra. Po příletu do vlasti se Cichociemni zapojovali do odboje v řadách Zemské armády (Armia Krajowa).

Zabývali se výzvědnou činností, sabotážemi, diverzí a paděláním dokladů. Bojovali také v partyzántských oddílech. Někteří se zúčastnili Varšavského povstání, přičemž 18 z nich padlo. Během války zahynulo nejméně 103 Cichociemnych. Mnoho dalších bylo zavražděno v poválečném Polsku komunisty.

Právě příběhy Cichociemnych byl inspirován populární polský seriál „Czas honoru”. V hlavních rolích si zahráli Jan Wieczorkowski, Jakub Wesołowski, Maciej Zakościelny, Jan Englert, Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Piotr Adamczyk, Olga Bołądź, Katarzyna Gniewkowska.

(gam)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test