TŘINEC / Ve výstavní plochy se opět proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci.  Od konce ledna jsou na nich k vidění fotografie regionálních fotografů Dariny Kubikové a Tanasise.

Jedna takto zkrášlená zastávka se nachází před Základní školou Gustawa Przeczka s polským jazykem vyučovacím, další dvě například u hypermarketu Tesco. Nová výstava ve veřejném prostoru z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. „Téma environmentálního žalu je něco, co se ve společnosti objevuje relativně krátkou dobu. V různých obdobích historie se prožívaly různé druhy žalu související se stavem společnosti nebo světa. 

Způsobovaly ho války, mor, ekonomické krize. Environmentální žal je velmi specifický především kvůli aktuálním klimatickým změnám. Zároveň je to výzva pro umělce, kteří tento fenomén zpracovávají, protože to není vůbec jednoduché uchopit. Jsem proto moc ráda, že se toho ujali Darina Kubiková a Tanasis, kteří jsou výborní fotografové a dokáží pomocí fotografie vyjádřit i něco tak niterného, jako je žal nebo smutek,“ uvádí na vysvětlenou Katarína Klusová, kurátorka Galerie města Třince.

 Fotografové Darina Kubiková a Tanasis založili na začátku minulého roku třinecký Atelier 551. Vhodné zázemí a podmínky pro práci a tvorbu našli po delším hledání v prostorách na  Náměstí míru v Třinci.  

Zastavení u umění je cyklus, který už tradičně oživuje třinecký veřejný prostor. První výstava se konala před třemi lety, vystavujícím umělcem byl fotograf Jan Kufa Kičeřok. V loňském roce ho vystřídala ilustrátorka Dorota Branna. Cyklus se zaměřuje zejména na místní umělce nebo ty, kteří pocházejí z Třinecka, případně k našemu regionu mají blízko. 

Enviromentální žal je odborný termín, který označuje dopad klimatických změn na lidskou psychiku a mentální zdraví. Lidé trpící enviromentálním žalem propadají úzkostným stavům, depresím nebo se u nich projevuje posttraumatický syndrom. 

Klimatické změny ovlivňují náš region  nepatrně a tak je tato úzkost často prožívaná stejně nepatrně, s mobilem nebo tabletem v  ruce. Vizuální podoba výstavy se skládá ze dvou zdánlivě neslučitelných poloh. První tvoří tradiční podobu reklamních kampaní na oblečení, druhá v prožívání negativních emocí, které se v reklamách neobjevují.

(gam)

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.