Čtěte nás! Každý den nové informace!

CIESZYN / Na první letošní Šeršnikovské setkání zve Muzeum Těšínského Slezska (Muzeum Śląska Cieszyńskiego) v Cieszyně. Uskuteční se ve středu 29. února v 17.00 a bude věnováno problematice společenské zábavy v 19. století. V roli přednášejícího se ocitne historička Agnieszka Górecka – Przywara. 

Tyto přednášky se konají v cieszynském muzeu vždy poslední středu v měsíci, s výjimkou  července, srpna a prosince. Začátek je v 17.00 hodin. Účast na přednáškách je zdarma.   

Kněz Leopold Jan Szersznik

Cyklus přednášek byl nazván na počest významné osobnosti a jednoho z největších Těšíňanů, jakým byl bezpochyby kněz, vědec a muzejník Leopold Jan Šeršnik (také jako Szersznik, Scherschnik). Narodil se v roce 1747 v Těšíně. Od roku 1776 působil jako učitel rétoriky a poetiky na těšínském gymnáziu. V roce 1787 se stal jeho prefektem

Po velkém požáru Těšína v roce 1789 řídil obnovu města. O rok později ve svých zahradách na  Fryštátském Předměstí otevřel pro své spoluobčany botanickou zahradu, do současnosti se nedochovala. Jako první v Těšíně se zabýval vědeckým výzkumem v téměř ve všech oborech tehdejší vědy, počínaje mineralogií, prehistorií, archeologií a botanikou.          

V roce 1802 Šeršnik zpřístupnil pro širokou veřejnost své řadu let shromažďované muzejní sbírky a knihovnu. Založil také v vlastních prostředků  nadaci na jejich zachování. Bylo to jedno z nejstarších veřejných muzeí v tehdejším Rakouském Slezsku. V současné době Šeršnikovy sbírky obhospodařuje Muzeum Śląska Cieszyńskiego, jeho knihovna se stala základem Těšínské knižnice (Książnica Cieszyńska). V roce 1810 publikoval lexikon umělců a vědců spjatých s Těšínským Slezskem, který je dodnes aktuální. 

Pomník, pamětní deska i název ulice… 

Leopold Jan Šeršnik zemřel v roce 1814 v rodném Těšíně. Jeho jméno nese jedna z cieszyńských ulic. V roce 2002 u příležitosti 200. výročí vzniku muzea v Cieszyně, byla na jeho nádvoří odhalena pamětní deska připomínající jeho zakladatele. O čtyři roky později došlo v Parku Pokoju (Míru) u muzea ke vztyčení Šeršnikova pomníku.  

Navíc významného Těšíňana připomíná ocenění „Nagroda imienia ks. Leopolda Jana Szersznika”, které od roku 2002 uděluje samospráva okresu Cieszyn za významné zásluhy v oblasti kultury. Za zmínku stojí, že v roce 2006 tuto cenu obdržel Polský kulturně – osvětový svaz (PZKO) v České republice. 

(gam)

Komentáře


Čtěte také


10 tipů na víkend
Červenec292021

10 tipů na víkend

Tanečníci ze souboru Błędowice se v Milíkově připravovali na svá nadcházející vystoupení.
Červenec292021

Tanečníci ze souboru Błędowice se v Milíkově připravovali na svá nadcházející vystoupení.

V Životicích uctí památku místních zavražděných německými okupanty
Červenec292021

V Životicích uctí památku místních zavražděných německými okupanty

Očkovat proti Covid-19 se bude také v Jablunkově
Červenec282021

Očkovat proti Covid-19 se bude také v Jablunkově

Historie polského rocku v Bystřici v podání skupiny Contiband
Červenec272021

Historie polského rocku v Bystřici v podání skupiny Contiband

Obchod a řemesla v Českém  Těšíně
Červenec262021

Obchod a řemesla v Českém Těšíně

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici
Červenec262021

Druhý ročník Restaurant Day v Bystřici

Vyčistili  náhrobek  Jana Glajcara ve Svibici
Červenec252021

Vyčistili náhrobek Jana Glajcara ve Svibici


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test