TŘINEC / Projednat větší zapojení škol a firem do duálního vzdělávání mají v plánu odborníci z České a Slovenské republiky, kteří se ve středu sejdou v Třinci. Cílem je pomoci mladým lidem k větším praktickým znalostem a dovednostem a lepšímu pracovnímu zařazení, firmám získat zkušenější pracovníky.

V rámci tohoto systému vzdělávání probíhá příprava žáků na povolání u zaměstnavatele a na odborné škole s tím, že znatelně převažuje praktická výuka ve firmě. Například v Německu, kde se tento systém začal zavádět už před lety, stráví žáci ve firmách tři až pět dní v týdnu, ve škole mají jen 12 hodin teorie týdně, z toho 8 hodin odborné.

Na Slovensku funguje úspěšně už několik let. „Věřím, že od slovenských kolegů získáme nové zkušenosti a poznatky a budeme si moci vyměnit názory i s řediteli škol a zaměstnavateli. Třinecké železárny převzaly střední školu od kraje již před 10 lety, tedy opět mají svou vlastní učňovskou školu, která vzdělává žáky v několika oborech. Dokonce vystavěly moderní učňovské dílny, kromě klasických i robotiky a automatizace,“ uvedl Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast školství. 

Dodal, že jen v Žilinském kraji je do projektu zapojeno zhruba tisíc učňů a spolupráci si pochvaluji jak školy, tak firmy. 

Na konferenci, která se uskuteční ve čtvrtek 16. ledna od 9 hodin ve Střední odborné škole TŽ, budou přednášet zástupci šesti škol, které mají se zaváděním duálního vzdělávání velké zkušeností a také odborníci na vzdělávání z krajských úřadu Moravskoslezského a Žilinského kraje. Stanislav Folwarczny ještě doplnil, že zaměstnavatelé jsou projektu nakloněni.  Nezbytná je však jejich úzká spolupráce se školami na vzájemné přípravě studijního programu.

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test