OSTRAVA / Když v roce 2008 vešel v platnost zákon o Kartě Poláka, na tento dokument měli nárok pouze občané 15 zemí bývalého Sovětského svazu. Tyto osoby neměly polské občanství a tak mohly tímto způsobem vyjádřit příslušnost k polskému národu a získat některé s tím spojené výhody.

Od té doby možnost získat Kartu Poláka využilo mnoho Poláků, zejména z Ukrajiny a Běloruska. Již 16. prosince 2015 krajanský web Słowo Polskie uvedl, že během posledních osmi let se z karty stal mezi osobami polského původu na Ukrajině jeden z nejžádanějších dokumentů. „Bez ohledu na problémy, se kterými se leckdy potýkají žadatelé, (…) jejich počet stále narůstá,“ zdůraznilo Słowo Polskie.

Milion Karet Poláka pro obyvatelé Ukrajiny

„Polsko vydalo přes milion Karet Poláka Ukrajincům, kteří můžou za rok získat polské občanství,“ napsal portál Dziennik Polski z 21. května letošního roku s odvoláním na vyjádření  Olega Mandiuka, generálního konzula Ukrajiny v Krakově.

Počet Poláků na území ukrajinského státu se podle oficiálních údajů pohybuje od 144 do 900 tisíc. Neoficiální odhady hovoří dokonce o 2 milionech. 

Obdobně je tomu v Bělorusku. „Pracovníci vízových center potvrzují, že počet zájemců každoročně narůstá. Tento dokument se snaží získat také představitelé nejmladší generace Bělorusů s kořeny ze země, která patřila před válkou k Polsku,“ sdělila na svém webu televizní stanice Belsat 12. července 2017.

Podle běloruského sčítání lidu asi 295 tisíc obyvatel této země tvoří Poláci. Neoficiální  statistiky se dokonce přiklánějí k možnosti, že jich může být víc milion. Po Rusech se jedná o druhou nejpočetnější národnostní menšinu v Bělorusku.

Zaujme Karta Poláka krajany z Brazílie? 

Letos 14. července se Karta Poláka stala dostupná pro všechny Poláky na celém světě. V této souvislosti se v centru zájmu stále častěji ocitá Brazílie, kde žije třetí největší polská komunita v zahraničí (po USA a Německu). První  Poláci, jejichž počet se zde odhaduje na cca 1,8 milionu, do země začali přicházet již před 150 lety.

Polská vláda doufá, že část z nich se může rozhodnout pro návrat do země svých předků. Vliv na to může mít politický chaos a hospodářská krize jimiž prochází Brazílie. A také dobré renomé polské ekonomiky ve světě. 

A jaký zájem budou mít Poláci z české strany Těšínska? 

Právo na Kartu Poláka mají samozřejmě také Poláci z české strany Těšínska. Všichni zájemci by se měli vypravit na konsulát PR v Ostravě, popřípadě se můžou v pondělí 9. prosince dostavit do sídla Hlavního výboru PZKO v Českém Těšíně, kde vše vyřídí od 14.00 do 18.00 hodin v kanceláři na prvním patře. Vyřízení  dokumentu je zdarma. 

Díky této kartě Poláci žijící trvale mimo Polsko nemusí například v případě práce anebo podnikání v Polsku předkládat pracovní povolení, v akutních případech mají nárok na zdravotní péči, mohou v Polsku studovat, můžou cestovat v osobních vlacích či rychlících s 37 procentní slevou anebo navštívit zdarma zhruba 20 státních muzeí. Podrobnější informace o Kartě Poláka je možno najít zde www.ostrawa.msz.gov.pl

(gam)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test