Čtěte nás! Každý den nové informace!

VARŠAVA / Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” připravila tři dny přednášek pro novináře polského menšinového tisku, který vychází mimo Polsko. 

V rámci novinářských seminářů Media Plus se tři zástupci  polských médií z našeho regionu (dva z naší redakce a redaktor Głosu) od středy 20. listopadu do pátku účastní kurzů Fakulty žurnalistiky, informací a bibliografie na Varšavské univerzitě. Během výuky budou pracovat na svých žurnalistických dovednostech.

První den workshopů se zúčastnili tří tematických bloků. Každá hodina byla vedena jiným lektorem.

Nejprve, Anita Karwowska, novinářka Gazety Wyborczé, mluvila o žurnalistických žánrech a o tom, jak psát texty, aby byly pro čtenáře zajímavé. Vše prezentovala na konkrétních příkladech.

Další přednášející, Zbigniew Zbikowski, vyprávěl o své vizi žurnalistiky z pohledu učitele fyziky, který po několika letech odešel ze školy právě k novinařině. 

Další lektor, Paweł Olek, pracuje v Městské správě silnic ve Varšavě. Tam píše texty nejen o tom, kde byly opravené díry. S účastníky workshopu sdílel vzpomínky na události kolem smrtelné nehody, která otřásla nejen hlavním městem, ale celou zemí. Podrobně řekl, jak byla po nehodě vedená  tisková konference a jaké konkrétní výsledky přinesla citovaná prohlášení.

Paweł Olek je zkušený novinář, píše o mediálním trhu a obchodních tématech. Hovořil také o specifikách online žurnalistiky a budoucnosti médií. 

Mluvil o jevech, které se odehrávají na polském mediálním trhu, což bylo pro představitele polských médií mimo zemi značně zajímavé.

Diskutoval například o čtenářských klubech existujících v novinách Gazeta Polska nebo Tygodnik Powszechny a klubech novin Gazeta Wyborcza, které existují pouze měsíc.

Tvrdil, že jedinou možností, aby přežily konkrétní tituly, je vytvoření databáze věrných, ideologicky angažovaných čtenářů. A vysvětlil, jak obrovský vliv má na média v Polsku politika.

Podle jeho názoru půjde žurnalistika tímto směrem a základem budou konkrétní skupiny věrných čtenářů. Uvedl, že v Polsku neexistuje objektivní politicky nezávislá žurnalistika.

Podle jeho názoru jsou budoucností online žurnalistiky média, které mají věrnou skupinu čtenářů, kteří je budou spolufinancovat. Další možností je čtení online vydání papírových novin. 

Další možností je regionální tisk. “Tady nastal paradox. Stejnou váhu má univerzitní odborník a např. instalatér, jehož noviny citují jako odborníka na potrubí, “uvedl.

Také prohlásil, že občanská žurnalistika už je minulostí. Teď je móda na blogy. 

(Indi) / pr

Komentáře


Čtěte také


Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru
Září062020

Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru

Parašutisté si dají dostaveníčko ve Visle
Září272020

Parašutisté si dají dostaveníčko ve Visle

9 tipů na víkend
Září242020

9 tipů na víkend

10 tipů na víkend
Září172020

10 tipů na víkend

V Jablunkově se konal čtvrtý ročník výstavy králíků, drůbeže a exotického ptactva
Září162020

V Jablunkově se konal čtvrtý ročník výstavy králíků, drůbeže a exotického ptactva

Před 81 lety nacisté vypálili synagogu v Ustroni
Září152020

Před 81 lety nacisté vypálili synagogu v Ustroni

Muzeum v Ustroni zve na Rodinný modelářský piknik
Září112020

Muzeum v Ustroni zve na Rodinný modelářský piknik

10 tipů na víkend
Září032020

10 tipů na víkend


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test