TŘINEC / Přichází období adventu a také v Třinci se chystá celá řada akcí s cílem navodit tu správnou předvánoční atmosféru. 

První adventní neděli 1. prosince začíná oblíbený Mikulášský jarmark, v jehož rámci dojde v 16,30 hodin k slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu za účasti primátorky města Věry Palkovské a zástupců církvi. 

Na náměstí Svobody vyrostou stánky s voňavým cukrovím a dalšími dobrotami, s adventními věnci, vánočními dekoracemi či ukázkami tradičních řemesel. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program, který zahájí Štývarův dětský sbor. Připraveno je také pásmo koled a taneční show skupiny BCC, vystoupení ostravské folkové kapely Tři vykřikníky a dalších interpretů. 

V národnostně smíšeném Třinci dostávají prostor také představitelé místních národnostních menšin. I proto se na náměstí představí dětské amatérské divadelní soubory Polského kulturně-osvětového svazu GAPA 3 a GAPCIO z třinecké části Nebory. Zahrají příběh o Santovi, který se ocitl ve svízelné situaci v komíně. 

Adventní večery pro malé i velké

Od neděle 8. do soboty 21. prosince se na náměstí Svobody budou konat Třinecké adventní podvečery. Denně od 15 do 19 hodin návštěvníci můžou ochutnat nejrůznější druhy punčů, svařená vína, popřípadě netradiční kávy. 

Zároveň mají možnost se podívat na třicet, většinou hudebních vystoupení. O zahájení se postarají místní kapela Dr. Ong a Brouci BAND – The Beatles Revival z Prahy. V následujících dnech se na podiu objeví skupina Hamleti, členy jsou například Aleš Háma a Dalibor Gondík. Vystoupí také Drkálisti, Magdon, Cafe ’80 a jiní.  

V plánu je také koncert Mužského pěveckého sboru Gorol (působí při PZKO v Jablunkově) a Polského pěveckého sboru Hutnik, působící při „Občanském sdružení uměleckých a zájmových aktivit v Třinci. Letos na třinecké adventní večery poprvé zamíří zahraniční kapely jako Akurat z Polska a Ja Ty a Rolo ze Slovenska.

Předvánoční náladu v Třinci dotváří již řadu let také akce Živý betlém ve venkovních prostorách Muzea Třineckých železáren a města Třince. Ta letošní proběhne v pátek 13. prosince od 9.00 do 18.00 hodin. Jako vždy bude pro návštěvníky připraven bohatý program. 

Na nadcházející advent nezapomněli ani v Domě dětí a mládeže na Bezručově ulici. V pondělí 9. prosince v 16.00 hodin se chystá mikulášská nadílka, v sobotu 14. prosince od 10.00 do 16.00 hodin prodejní výstava, zatímco děti budou vyrábět adventní věnce, vánoční ozdoby a péct cukroví.  

(gam)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test