VRATISLAV / Sdružení Odra-Niemen, které realizuje také projekty v našem regionu, oslavilo na slavnostním galavečeru 16. listopadu ve Vratislavi své 10. výročí.

Organizace byla založena v roce 2009. U příležitosti jubilea pozvala veterány, které podporuje, představitelé úřadů a asi 300 hostů z Polska a ze zahraničí, na galavečer, který se konal v budově Nejvyšší technické organizace ve Vratislavi.

Podle předsedy sdružení Odra-Niemen Ilony Gosiewské se myšlenka vytvoření sdružení zrodila během cesty do Běloruska. Během 10 let bylo  založeno 7 poboček organizace v Polsku a 1 ve Lvově.

Slavnostní zahájení akce proběhlo v poledne. Hosté měli možnost setkat se s veterány z Polska i ze zahraničí pod vedením Weroniky Sebastianowicze. Současně se konal také trh, kde byly prezentovány projekty jednotlivých poboček. 

Byly také zajímavé workshopy, včetně uměleckých, na téma dokonalé pamětí, během níchž Robert Martin, psycholog, který zná několik cizích jazyků, představil účinné techniky učení a paměti, nebo přednáška na téma Historické „polské Slezsko“, vedená vratislavským průvodcem Grażynou Piotrowicz.

Akce byla podpořena audiovizuální show a rapovým koncertem rapera Undera, který podporuje činnost sdružení. Vystoupila také skupina Forteca.

Hlavní galavečer začal v 18 hod. V rámci galavečeru byli vyznamenání veteráni, ale také dobrovolníci, dárci a lide, kteří tuto organizaci jakýmkoli způsobem podporují. Byli tam také významní dobrovolníci z polských organizací v zahraničí, např. ze Lvova, Litvy nebo Zaolší. Předseda vlády Mateusz Morawiecki také zaslal přítomným slova podpory.

Organizace také zaměřuje svou pozornost na náš region, o který se zvláště stará pobočka z Opole, která letos několikrát navštívila náš region. Její členové mimo jiné hledali hroby polských hrdinů, čistili je a zapisovali údaje o již nalezených místech. Organizace také podporuje skauty. Letos měla valnou hromadu v Milíkovu.

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test