OSTRAVA / Propagace čtení byla hlavním cílem dopoledne na Generálním konzulátu Polské republiky v Ostravě ve středu 20. listopadu. Setkání bylo plné překvapení. Do konzulátu přijeli žáci z polské a české základní školy z Dolní Lutyně.

Akce „Z pohádky k poezii, tj. polská konzulka a ostravský primátor čtou dětem“, se uskutečnila v rámci projektu „Celé Česko čte dětem“. Akce se zúčastnila také Ewa Katrušák, iniciátorka projektu, která  vysvětlila, proč je společné čtení rodičů dětem tak důležité. „Jde o to, mít k sobě blíž,“ řekla. “Nejen: Jdi si číst, ale: Pojď, budu ti číst.”

Izabela Kapias jako průvodčí

Děti po příjezdu do sídla generálního konzulátu obdržely lístky od průvodčí, tj. Izabely Kapias, aby mohli cestovat vlakem z Ostravy do Beskyd. Pomáhal jí Marian Mazur, průvodčí s kytarou, který ihned zazpíval populární polskou píseň „Jedzie pociąg z daleka”.

Jednalo se o polsko-české setkání, takže o vlaku byla také česká píseň. A nejoblíbenější polskou báseň o vlacích “Lokomotiva“ Juliana Tuwima přečetla v polštině Izabela Kapias. Báseň přeložil český básník Jan Pilář, český překlad četl Marian Mazur.

Generální konzulka Polské republiky Izabella Wołłejko-Chwastowicz četla báseň Wandy Chotomské „Makaron“, a náměstek primátora Ostravy Zbyněk Pražák četl v češtině povídku Józefa Ondrusze „Tu się żyje bez starości.“ Oba přiznali, že čtou také svým dětem, dcera konzulky měla ráda řadu publikací o Martynce, děti náměstka primátora rády poslouchaly pohádky. 

Zpíval sbor Trallala

Během přestávek zpíval písně  v polském a českém jazyce dětský sbor Trallala, který působí na polské základní škole v Českém Těšíně pod taktovkou Beaty Brzóski. 

CR / pr

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA Walizki

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.