Od 8. do 12. listopadu se v Poznani uskutečnilo víkendové setkání  Zlot Młodzieży Polonijnej pt. Młodzi dla Niepodległej, které navazovalo na letní akci Orle Gniazdo, která byla spojena s oslavou Den nezávislosti.

Setkání začalo v pátek v hotelu Ibis v Poznani, kde se sešlo 32 účastníků z 9 zemí. Kromě 3 osob z České republiky byli také mladí lidé z Lotyšska, Ukrajiny, Ruska, Běloruska, Kyrgyzstánu, Španělska, Egypta a Brazílie.

Je zajímavé, že většina účastníků v současné době studuje nebo pracuje v Polsku. Organizátory hodně potěšilo to, že se mladí Poláci chtějí vrátit do Polska ze zahraničí.

V sobotu se konal workshop “Zatanči mi svět. Nakresli mi Polsko.“ Účastníci se mohli naučit integrační tance k tradiční polské hudbě, hrát tradiční polské hry, mohli také cvičit kresbu podle slov, vizuální myšlení nebo se seznámit se základy grafiky.

Nechyběly informace o polské národní hymně. Mladí lidé se také seznámili se složitostí polského pravopisu. Každý účastník obdržel certifikát.

Po celodenním studiu v dílnách měli účastníci možnost jít večer do kina na film Boże Ciało, který je v letošním roce nominován na mnoho filmových cen, včetně Oscara.

V neděli se mladí lidé zúčastnili přednášky o národních symbolech, kterou vedl dr. Olaf Bergmann, kurátor Wielkopolskiego Muzeum Narodowego v Poznani.

Účastníci vzpomínali také akci “Orle Gniazdo”, která se konala  v obci Żerków. Zájemci mohli navštívit Poznaň, včetně městské části Ostrów Tumski, baziliku katedrály sv. Petra a Pavla apoštolů s kryptou, staré město, bulváry na řece Warta nebo nákupní centrum Stary Browar, které kromě obchodů obsahuje také mnoho prostor, která slouží jako galerie.

Večer se účastníci bavili v Poznanském jazzovém klubu na koncertu kapely „U Studni“.

V pondělí 11. listopadu jeli mladí lidé do Varšavy na oslavy Dne nezávislosti. Prvním bodem programu byla mše v chrámu Boží prozřetelnosti ve varšavském Wilanowě, následovaná obřadem na náměstí Józefa Piłsudského, u Hrobky neznámého vojína. Po obřadu měli účastníci příležitost poslouchat diskusi o polských projektech pro Poláky v zahraničí.  

Poslední den, tj. v úterý 12. listopadu v Polonia v Poznani byl čas na diskuse a vzpomínky na první ročníky akce “Orle Gniazdo”.

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.