MOSTY U JABLUNKOVA / Život a dílo Henryka Jasiczka, novináře, básníka, spisovatele a činovníka přiblíží u příležitosti 100. výročí jeho narození členové „Cieszyńskiej Studni Literackiej“. Akce se uskuteční v rámci Klubu Adama Wawrosze ve středu 13. listopadu od 16.30 hodin v knihovně v Mostech u Jablunkova.

Jasiczek patří k nejpopulárnějším básníkům našeho regionu.  Kromě poezie napsal také dvě reportáže z cest a soubor humoristických povídek „Humoreski beskidzkie”. Psal v polštině a češtině, stejně jako v těšínském nářečí. 

Letos uběhlo již sto let od jeho narození. 

Dětství prožil v Oldřichovicích, kde mu byl loni odhalen pomník (společný s muzikologem, etnografem, folkloristou a pedagogem Janem Tacinou). 

Když v roce 1976 Jasiczek zemřel, zůstala po něm dcera Danuta a syn Bronisław, kteří dodnes  kultivují jeho památku. Bronisławu Jasiczkovi bylo tehdy 23 let. 

O čtyři roky později se rozhodl opustit tehdejší Československo. Nezanedbatelnou roli odehrály represe, kterým čelil ze strany komunistického režimu jeho otec. Během pobytu v bývalé Jugoslávii, požádal v Bělehradu o politický azyl. Když mu byl přidělen, vycestoval do Austrálie. Předtím  ještě stačil poznat v Bělehradě svou budoucí manželku.

Žije v Sydney a občas přijíždí do našeho regionu. Objevil se tady například loni a také v roce 2006, třicet let po smrti svého otce. Tehdy díky iniciativě sdružení Stowarzyszenie Przyjaciół Polskiej Książki spatřil světlo světa výběr básní Henryka Jasiczka. 

Během svého pobytu Bronisław Jasiczek navštívil také před několika lety zesnulého malíře a pedagoga Edwarda Kaima, který byl jeho učitelem na základní škole.  

V lese u silnice vedoucí do centra  Dolní Lomné se nachází pomníček připomínající tři mládence, které na podzim 1944 zastřelilo gestapo za pomoc partyzánům, kteří se ukrývali v okolních lesích. Před smrtí si museli vykopat hroby.  Henryk Jasiczek jim věnoval dojemnou báseň, kterou nazval „Uczniom z Kamienitego” (Žákům z Kamenitého).   

(gam)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test