Do konce měsíce můžete v Městské knihovně v Cieszyně vidět výstavu fotografií, které byly vytvořeny jako součást fotografického cosplay plenéru. 

Hovořili jsme s jedním z účastníků plenéru, žákyni gymnázia v Cieszynu Ninou Woźniak. 

Nejprve vysvětlete, co je cosplay.

Cosplay je druh kultury a módy, který k nám přišel z Asie. Kvintesence cosplay je obsažena v samotném názvu. Cos – kostým a play –   hra / hraní. Předpokladem v cosplay je převlečení se za danou postavu z mangy / anime / hry / seriálu / filmu prostřednictvím make-upu, vhodného oblečení a použití doplňků, jako jsou paruky a čočky. Cosplay je však více než koníček, pro mnohé je to vášeň a způsob života. Lidé, kteří se zabývají cosplayem, se nazývají cosplayers nebo cosmakers. Cosmakers se liší od cosplayers tím, že si vytvářejí své vlastní kostýmy. Cosplayers si mohou koupit své kostýmy.

Kdo se věnuje tomuto neobvyklému a exotickému koníčku? Z jaké věkové skupiny nejčastěji pocházejí cosplayeři?

Jsou to hlavně mladí lidé. Mnozí začínají na střední škole, někteří na střední nebo vysoké škole. Znám však lidi, kteří pokračují ve hře s cosplayem i když se již usadili a dokonce mají děti. Je to vícegenerační koníček. Samotný zájem o cosplay často pramení z předchozího zájmu o mangu, anime a japonskou popkulturu obecně. Cosplay je také relativně populární fenomén na sociálních médiích, takže je snadné najít inspiraci pro první kostým.

Co se vám na tomto koníčku nejvíce líbí? Doporučujete je ostatním mladým lidem?

Osobně se mi líbí radost, kterou dávám ostatním, když vidí, jak se jejich oblíbená postava stává skutečnou. Také miluji focení a možnost vést diskuzní  panely o cosplay, a skutečnost, že z měsíce na měsíc vidím, jak velký pokrok dělám. Miluji, jak se rozvíjím v cosplayingu, jak se učím nové věci a jak se zlepšuji v tom, co jsem už uměla předtím. Vidím, že mnoho teenagerů se zajímá o cosplay. A moc si to užívám. Přestože se jedná o poměrně drahý koníček, je kreativní i rozvíjející. Přináší možnost cestovat, poznávat nové lidi a mnoho dalších výhod. Je to koníček pro lidi, kteří se zajímají o módu, šití a herectví, a také o ty, kteří hledají tvůrčí vášeň.

https://www.instagram.com/p/B3mGhnCngJG/

Jak začalo vaše dobrodružství s cosplayem?

Začala jsem se zajímat o cosplay v roce 2014, ale svůj první outfit jsem udělala v roce 2016. V té době jsem debutovala v Krakově na kongresu Magnificon Expo, kde jsem získala třetí místo v soutěži. Po prvním kostýmu přišly další. Dělám cosplay už 4 roky a určitě neskončim!

Co vám tato vášeň dává?

Příležitost k růstu a poznávání nových lidí. Cosplay byl pro mě základem pro budování sebevědomí.

A pokud by se někdo z Těšínského Slezska na obou stranách Olzy chtěl připojit ke komunitě cosplayerů, jak to může udělat?

Nejjednodušší způsob je, vypůjčit si šicí stroj od babičky nebo maminky, najít postavu, která se vám líbí, koupit si první paruku a základní make-up a … zkusit. Cosplay je o učení se z chyb, testování a vývoji. Pozorování #cosplay na Instagramu může být také užitečné. Rád pomůžu – najdete mě na Facebooku jako Yami Cosplay a na Instagramu jako kuroi.hime

indi

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test