Začalo další  kolo internetové kryptologické hry TheCODEBREAKERS. Skládá hold polským matematikům, kteří před 87 lety prolomili kód německého šifrovacího stroje Enigma. 

Hra je letos dostupná ve čtyřech jazycích: polském, anglickém, španělském a  německém. Účastníci hry z celého světa se tak budou moci dozvědět o úspěších polských matematiků a jakou roli sehrálo Polsko a Poláci během druhé světové války. Může také vzbudit větší zájem o Polsko i v jiných oblastech, kromě historie například o polskou vědu a inovace. 

Hra spojuje prvky historie, matematiky a logiky. Trojčlenné skupiny hráčů se zúčastní kurzu  kryptologie, kde získají vědomosti na téma metod utajování a dešifrování informací v minulosti. Ty pak využijí v praxi při řešení hádanek a provádění náročnějších úkolů.

Hra se hraje ve třech úrovních obtížnosti. Účast na základní úrovni nevyžaduje žádné znalosti z oblasti kryptologie. Základní úroveň (BASIC) začala 21. října a potrvá do 8. listopadu. Pokročilá úroveň (ADVANCED) bude probíhat od 11. do 29. listopadu.

Další informace je možno najít zde: www.thecodebreakers.org. 

V roce 1929 se tři studenti matematiky Henryk Zygalski, Jerzy Różycki a Marian Rejewski zúčastnili tajného kursu kryptologie, který pro studenty Poznaňské university (dnešní Universita Adama Mickiewicze v Poznani) pořádalo šifrovací oddělení polské armády. Zmíněná trojice odehrála  velmi významnou roli v dekódování Enigmy. O deset let později tajemství prolomení kódu Poláci předali Velké Británii a Francii. Spojenci tak mohli číst značnou část německé korespondence, což napomohlo k porážce nacistického Německa.

(gam)

Komentáře



CZYTAJ RÓWNIEŻ



REKLAMA Těrlické Filmové léto

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu pn. Polonia i Polacy za granicą 2023 ogłoszonego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego