ČESKÝ TĚŠÍN / Nový školní rok zahájili studenti Polského Gymnázia Slowackého v prostorách Těšínského divadla. 

– Doufám, že stejně jako my všichni, budete hrdí na to, že patříte do naší, gymnaziální rodiny. Je to škola s dlouhou a nevšední historií, kolébka polské inteligence v České republice – přivítala studenty prvního ročníku vedoucí polského gymnázia Maria Jarnot. Zároveň dodala, že letošní rok je pro školu jubilejní. – V roce 1909 bylo založeno Polské reálné gymnázium Slowackého v Orlové, v roce 1949 vzniklo českotěšínské gymnázium, které navázalo na tradice toho orlovského. Buďme hrdí na naší tradici, a oslavme jubileum naší školy 19. října. 

Slova se ujal i ředitel gymnázia Andrzej Bizoń, který je nyní náměstkem primátora Karviné. Zdůraznil, že škola není pouze o vědomostech, ale i kultuře, výchově, vlastenectví a tradici. – Pamatujme, kdo jsme. Tato škola je opravdu výjimečná a absolvuji ji výjimeční lidé. Dívejte se do budoucna a dejte si cíl – sdělil budoucím absolventům.  

V rámci kulturního programu zazpíval gymnaziální sbor pod taktovkou Leszka Kaliny. Následně studenti shlédli divadelní představení Tango Mrożka v podání herců Polské scény Těšínského divadla.  

Ohledně představení, názory mládeže byly rozdílné. 

– Podle mě toto představení bylo pro starší lidí, pro mladé je téma moc filozofické. Myslím si, že hodně z nás tuto hru nepochopilo a moc si představení neužilo – konstatoval Marek z II. třídy.  .

Studentka Aleksandra z III. třídy měla opačný názor. – Bylo to trochu jiné představení než ty dosavadní. Trochu filozofické. Nicméně mělo komické momenty a mohli jsme se zasmát. Více se mi líbila první polovina – sdělila po představení.

(indi)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test