KARVINÁ / Před 80 lety, 11. září 1939, byl německým okupantem zavražděn doktor Wacław Olszak. Při této příležitosti byly nejprve položeny květiny na jeho hrob na karvinském hřbitově, pak pod pamětní deskou připevněnou na fasádu polské základní školy v Karviné, následně bylo předneseno několik referátů o Olszaku v souvislosti s dobou, ve které žil a pracoval.

Květiny pod pamětní tabulí věnovanou Olszakovi pokládají předsedkyně PZKO Helena Legowicz společně s Andrzejem Grzeszczukiem ze sdružení Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Na vzpomínkovou akci pozvalo Polské lékařské sdružení v ČR (Polskie Towarzystwo Medyczne w Republice Czeskiej, PTM) společně s městem Karviná. 

Květiny na hrobě Olszaka položila například generální konzulka Polska v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz, náměstek primátora Karviné Andrzej Bizoń nebo  Andrzej Grzeszczuk ze sdružení Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Po položeni květin se všichni přesunuli do reprezentačního sálu Zámku Fryštát, kde se konalo slavnostní setkání věnované Olszakovi. 

Libuše Kolková, průvodce po Karviné, přiblížila jeho postavu. Dalším přednášejícím byl  Józef Słowik. Slova se ujal i Karol Daniel Kadłubiec, který popsal tehdejší život v hornických koloniích. Wacław Zuberek, vnuk Olszaka, který sice svého slavného dědečka nepoznal osobně, popsal dějiny rodiny. Nakonec Stanisław Gawlik se ve svém referátu zaměřil na oběti nacistického teroru v Karviné. 

U vstupu do sálu byla zpřístupněná výstava věnovaná Olszakovi, kterou připravil Marian Steffek z Dokumentačního střediska Kongresu Poláků. 

(indi)

Štítky:

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test