KARVINÁ / V neděli 22. září proběhne poslední koncert patnáctého ročníku Festivalu varhanní hudby Karvinské varhany v kostele Povýšení svatého kříže v Karviné-Fryštátu. Vystoupí Josef Kratochvíl (varhany) a Aneta Ručková (zpěv).

Josef Kratochvíl je varhaník a klavírista mladé generace. Jako sólista pravidelně koncertuje na mnoha evropských festivalech. Vystudoval hudební gymnázium a Janáčkovou  konzervatoř v Ostravě a Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích ve varhanní třídě prof. Juliana Gembalského. Pokračoval v magisterském a postgraduálním studiu hudby na Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn v Linci ve třídě německého varhaníka prof. Martin Schmeding.

V roce 2016 se stal finalistou mezinárodní varhanní soutěže „Baroko a romantismus“ v Katovicích, kde získal čestnou cenu za vysokou úroveň hry. V únoru 2017 získal hlavní cenu na mezinárodní varhanní soutěži „Vox Polonia Petropolitana“ v Petrohradě. V loňském roce získal stipendijní hodnocení The Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) za dosavadní uměleckou činnost.

Aneta Ručková je mladá sopranistka. Už jako dívka zpívala sakrální a lidové písně. Úspěšně se účastnila různých národních soutěží, nahrávala lidové písně za doprovodu cimbálu. Vystudovala klasický zpěv na hudebním gymnáziu a Janáčkově konzervatoři v Ostravě, vystudovala Janáčkovou akademii muzických umění v Brně.

V rámci programu Erasmus se zúčastnila jednoleté mezinárodní stáže na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích. Účastnila se řady mezinárodních interpretačních kurzů. Jako sólistka koncertuje po celé Evropě a podílí se na mnoha zahraničních hudebních festivalech. Ve svém repertoáru má operní a operetní písně, klasické i náboženské.

V Karviné uslyšíte varhanní skladby a písně takových autorů, jako jsou J.S. Bach (1685-1750), W.A. Mozart (1765-1791), M. Slimáček (1936) a S. Gubaidulin (1931). Koncert začíná v 16.00. Pořadatelem je Městské kulturní středisko v Karviné ve spolupráci s římskokatolickou farností. 

JW

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test