ČESKÝ TĚŠÍN / Žáci polské školy v Českém Těšíně měli neobvyklý studijní týden. Místo toho, aby chodili do třídy ve své škole, jezdili každý den do školy v Polsku, kde se učili, ale také trávili čas s vrstevníky z polské části Těšínského Slezska.

fot. z archiv PSP Český Těšín

Českotěšínští žáci se zúčastnili běžných hodin ve školách obce Goleszów v Polsku. Žáci 8a byli na základní škole Jury Gajdzicy v Cisownici, žáci 8b na základní škole v Dziegielowě.

Hodiny, které se konaly během tohoto zvláštního týdne, však nebyly pouze implementací učebních osnov. Žáci absolvovali hodiny polštiny, fyziky, chemie, matematiky nebo historie, ale také například psali dopisy veteránům, varšavským povstalcům, kteří přežili druhou světovou válku.

Proběhla také regionální výuka, během níž vystoupil regionální soubor ZPiT Goleszów s  ukázkou tanců a písní Těšínského Slezska. Na programu byla také vážnější témata. Studenti navštívili Osvětimskou expozici v Goleszowě a poslechli si přednášku o koncentračním táboře v Osvětimi.

fot. z archiwum PSP Czeski Cieszyn

Součástí pobytu byly také uvolněnější aktivity. Například čtení, během kterého se žáci dozvěděli o polských legendách nebo umělecké hodiny, hudební aktivity. Děti také hrály pexeso s polsko-českými slovy.

fot. z archiwum PSP Czeski Cieszyn

V rámci společného trávení posledního dne, v pátek 13. září, se všichni společně vydali na výlet na Tuł. Strávili tam čas obdivováním Beskydské krajiny, hraním her a společným jídlem.

Fot. kl. 8 b

Díky společným hodinám a mimoškolním aktivitám měla naše mládež příležitost poznat své vrstevníky z Polska, a tak se dozvědět o současné polské kultuře a jazyce, rozvíjet komunikační schopnosti v polštině. A také poznávat místa na polské straně Těšínského Slezska.

Výlety 53 žáků z českotěšínské  školy byly součástí mezinárodního projektu „Polsko – Česká republika – spojuje nás Těšínské Slezsko – naše malá vlast“. 

(indi)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test