Čtěte nás! Každý den nové informace!

PETROVICE U KARVINÉ / Jedním z míst, kde se v minulých dnech konaly oslavy 100. výročí propuknutí I Slezského povstání, byly Petrovice u Karviné. Tam byl v noci ze 16. na 17. srpna 1919 vydán rozkaz zahájit boj proti Německu.

Uprchlíci z Horního Slezska vedení Maksymiliánem Iksalem se shromáždili v hostinci, který se tehdy jmenoval U Chroboka, a donedávna existoval pod názvem U Krutkého. Teď, v místě zbořené budovy, stojí městské Kulturní centrum v Petrovicích. V pátek 16. srpna byla před ním odhalena pamětní deska.

Zde před sto lety byl vydán povel k zahájení povstání

Než se to však stalo, v Kulturním centru se konal diskusní panel na téma „Slezské povstání ve výtvarném umění, filmu a hudbě“ a také jste mohli navštívit výstavu „Slezsko – cesta k nezávislému Polsku“, která je otevřena do 23. srpna. Přítomné pozdravil starosta Petrovic Marian Lebiedzik. Ukázal film o obci.

Mezi hosty byli generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz, ředitel Odboru školství, kultury a dědictví Ministerstva národní obrany Polska Paweł Hut, předsedkyně PZKO Helena Legowicz. V diskuzi vystoupil také Józef Musioł, předseda Asociace přátel Slezska ve Varšavě.

Program oslav zahrnoval diskusní panel

Setkání vedla Halina Bieda, ředitelka Slezského povstaleckého muzea ve Świętochłowicích, které bylo společně s Institutem národní památky a Institutem Adama Mickiewicze hlavním organizátorem oslav. Čestnou záštitu převzali Jakub Chełstowski, hejtman Slezského kraje, a Daniel Beger, primátor Świętochłowic.

Partnery z české strany byli Polský kulturně-osvětový svaz a obec Petrovice, na polské straně obec Godów, která v sobotu 17. srpna pozvala na oslavy.

Mohli jste navštívit výstavu „Slezsko – cesta k nezávislému Polsku“

Panelová diskuse vedená dvojjazyčně měla za cíl nastínit historické pozadí a přiblížit okolnosti, které vedly k I Slezskému povstání. Jeho průběh představil v češtině Lubomír Nenička, odborný asistent na Obchodně podnikatelské fakultě na Slezské univerzitě v Karviné. Připomněl také, že povstání probíhalo během sporu o příslušnost Těšínského Slezska, a Petrovice byly tehdy za demarkační linií.

O historickém kontextu povstání mluvil Dr. Lech Krzyżanowski z Slezské univerzity v Katovicích.

Na širším historickém pozadí diskutoval o důvodech pro a proti povstání Dr. Lech Krzyżanowski ze Slezské univerzity v Katovicích. Připomněl, že Mysłowice také usilují o to, že začátek povstání byl u nich, protože 15. srpna došlo k masakru pod dolem Mysłowice, který způsobil radikalizaci sociálních nálad.

1. Slezské povstání, i když nebylo dobře připravené, postrádalo koordinované vedení a po několika dnech skončilo porážkou, ukázalo odhodlání místních v boji o příslušnost k Polsku. Vzorem pro ně bylo vítězné Velkopolské povstání.

Pamětní deska má nápisy ve dvou jazycích

Pamětní desku v Petrovicích odhalil prezident Ústavu národní památky RP Jarosław Szarek a starosta Marian Lebiedzik. Věnce položila mimo jiné generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz a senátor Polské republiky Adam Gawęda.

Za účast na organizaci stého výročí prvního Slezského povstání byly předány pamětní sošky Muzea Slezských povstání předsedkyni PZKO, Heleně Legowicz, starostovi Mariánovi Lebiedzikovi a předsedovi Regionální historické sekce PZKO Stanisławovi Gawlikovi, který po několik let usiloval o pamětní desku v Petrovicích.

Vystoupil ZPiT Śląsk Stanisława Hadyny a skupina SBB

V sále Kulturního centra se pak konal koncert „O mé Slezsko“. Účinkovali sbor ZPiT Śląsk Stanisława Hadyny, jehož ředitel Zbigniew Cierniak také přijel do Petrovic a orchestr. Sbor zpíval také se skupinou SBB.

Před Kulturním centrem čekali povstalci v kostýmech z doby před sto lety, aby dali povel k nočnímu pochodu z Petrovic do Godowa. V Godówě se den poté konala mimo jiné rekonstrukce bitvy o Godovskou Golgotu.

CR

Komentáře


Čtěte také


Nové představení polské scény online
Leden202021

Nové představení polské scény online

Děti ve Vendryni připravily plakát s přáním pro školu, která slaví 115 let
Leden092021

Děti ve Vendryni připravily plakát s přáním pro školu, která slaví 115 let

Úspěch žáků z polských škol v jazykové a kreativní soutěží
Leden092021

Úspěch žáků z polských škol v jazykové a kreativní soutěží

Smíšený sbor „Dźwięk“ vás zve ke společnému koledování
Leden082021

Smíšený sbor „Dźwięk“ vás zve ke společnému koledování

Ve filmu o Hadynovi si zahráli také žáci z polské školy v Bystřici
Leden072021

Ve filmu o Hadynovi si zahráli také žáci z polské školy v Bystřici

Lze Zjazd Gwiaździsty uspořádat on-line?
Leden062021

Lze Zjazd Gwiaździsty uspořádat on-line?

Narození Ježíše Krista v sakrálním umění
Leden062021

Narození Ježíše Krista v sakrálním umění

Vlaky do Visly pojedou již v neděli
Leden032021

Vlaky do Visly pojedou již v neděli


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test