TĚRLICKO-KOSTELEC / Tak, jako každým rokem, i letos před kosteleckým vrchem s kostelem sv. Vavřince se objevily stánky a kolotoče. V Těrlicku-Kostelci se totiž v neděli 11. srpna konala pouť sv. Vavřince.

Dopoledne se v kostele konaly bohoslužby – dvě v češtině, jedna v polštině. Mezi knězi byl také nedávno vysvěcený na kněze Vojtěch Žvak z těrlické farnosti. Sloužit však bude ve farnosti v Jablunkově.

Odpust na Kostelci je věnován sv. Vavřinci, patronu místního kostela

Do kostela sv. Vavřince, jenž byl mučedníkem z 3. století, se přišli podívat i přespolní, a to zejména kvůli obrazu Matky boží těrlické. Obraz je kopii díla z 19. století. Za zmínku stojí, že během renovace, která v kostele proběhla před několika lety, byl objeven obraz Těrlické Madonny z ok. 1500 roku. Ten se teď nachází v kostele sv. Václava v Ostravě.

V Polském domě Żwirki a Wigury členové PZKO zvali do kavárničky

Na kosteleckém odpustu atraktivní program byl také připraven členy Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu. V Polském domě Żwirki a Wigury fungovala od rána kavárnička, a účastníci akce si tak mohli dopřát koláče a gofry, později také oběd. Před budovou hrál dechový orchestr Hasičanka z Horní Suché.

K vidění byla také výstava. Letos svoje fotografie na výstavě pojmenované „Polska Sahara. Wydmy nad Bałtykiem” představil Roman Dzik z Horní Suché, člen havířovského Fotoklubu, a také spolupracovník naší redakce.

CR

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.