Čtěte nás! Každý den nové informace!

Mosty u Jablunkova, nebo pouze Mosty? Návrh na změnu názvu v poslední době vyvolal bouřlivé diskuse, především na sociálních sítích. O změně názvu obce jsme mluvili se starostou obce Ondřejem Niedobou.
O změně názvu obce je již rozhodnuto?

Samozřejmě ne. Nikdo neříká, že je rozhodnuto. To, o čem mluvíte, je vliv mediální kampaně lidí, kteří nečtou nebo nechtějí číst. Pokus rozdělit vesnici a vyvolat paniku je výsledkem práce naší politické konkurence. Jednoduše jsme diskutovali o tématu, který zde existuje již dlouho, řekněme od 90. let, kdy přišla směrnice o dvojjazyčných názvech obcí.

Takže tohle není nová myšlenka?

Ne. Chtěli to udělat už naši předchůdci, když se objevilo nařízení o povinném dvojjazyčném pojmenování obcí, kde žije nejméně 10% Poláků. Všechny vesnice v okolí toho již udělaly: Písek, Písečná, Návsí, atd. V té době jsem nebyl členem obecní rady a dnes jsem nařčen z toho, že jsem vymyslel název „Mosty koło Jabłonkowa“. Češi se smějí slovu „koło“, které se údajně nikdy nevyskytovalo v názvu obce, a podle nich prostě znamená „kolo“.

Kdy jste přišli s iniciativou zkrácení názvu na „Mosty“?

O této problematice jsme diskutovali na zasedání obecní rady a připravili jsme materiály k diskusi na zastupitelstvo. Jednání zastupitelstva se konalo 5. června, návrh se setkal se zájmem a byli jsme pověření toto téma rozvinout a připravit materiál k diskusi s občany. Bohužel, už 15. června začala kampaň proti iniciativě, a už jsme neměli čas všechno vysvětlit.

Kdo takovou změnu může povolit?

Ministerstvo vnitra, ale jedná se pouze o administrativní krok. Kdybychom chtěli provést změnu direktivně, mohli bychom to jednoduše udělat, protože je to v kompetencích rady obce, která rozhoduje. Ve skutečnosti jsme o tom mohli rozhodnout sami, pouze pět radních. Nechtěli jsme to však takto dělat. Chtěli jsme o tom diskutovat s lidmi.

Jak se mohou lidé zapojit do diskuse?

Když jsme vytvořili nový web obce, zavedli jsme tzv. „Mobilní rozhlas“ – platformu, na které můžete nahlásit různé problémy týkající se obce online a zároveň mít přehled o všech událostech obce.  Vytvořili jsme dotazníkový blok, ve kterém mohou lidé vyjádřit svůj názor na změnu, ať už jsou pro nebo proti. Výsledky budou sloužit jako podklad pro další diskusi. Týden po jednání obecní rady jsme rozeslali občanům informace o tom, co vše bude spojeno s případnou změnou názvu obce.  Na druhém listu si mohli přečíst informace o novém webu. Lidé si můžou stáhnout aplikaci, která je zdarma a nejrůznější záležitosti si můžou nahlásit sami.  Aplikaci „Zlepšeme Česko“ využívá hodně obcí a my jsme se připojili už ke stávající skupině.

A co lidé, kteří nemají přístup k internetu?

Diskutujeme o tom také na obecním zastupitelstvu a radě. Pokud bude taková vůle, můžeme udělat referendum.

Co bude znamenat tato změna pro obyvatele?

Jedinou povinností je výměna občanských průkazů.

Do kdy je třeba zažádat o změnu občanského průkazu?

Zákon říká, že je to 14 dní. V tomto případě se jedná o výjimečnou situaci, kdy lhůta není jasně definována. Zákon chrání občana, protože změna nenastala jeho vinou. Lidé nenesou trestní odpovědnost. Kromě toho lze občanský průkaz vyměnit kdekoliv v České republice, nejenom v Jablunkově. Pokud by název byl zkrácen, uvažujeme o vytvoření tzv. detašovaného pracoviště jablunkovského úřadu v Mostech.

Jak to vypadalo z historického hlediska?

V předchozím vydání „Hutnika“ bylo vše podrobně vysvětleno panem Krůlem [mgr. historik Martin Krůl z Těšínského muzea – redakční poznámka]. Mosty koło Jabłonkowa, u Jablunkova, przy Jabłonkowie, bei Jablunkau jsou obvyklé názvy, které se přijaly. Lidé je často používali, ale oficiální název, přinejmenším od 19. století, byl vždy „Mosty“. Po 1950 byly sjednoceny územní obvody státní správy a soudů, a najednou se v jednom okrese dvě obce jmenovaly “Mosty”. Proto okres Český Těšín rozhodl o názvu „Mosty u Jablunkova“. 

Někdo dopsal kroužek nad „u“ v názvu

Jaké jsou pozitivní stránky změny názvu obce?

Zkrácení názvu obce by vedlo k mnoha zjednodušením, dokonce i v záležitostech národnostních.  V současné době máme „Mosty koło Jabłonkowa“ a „u Jablunkova“. Nebylo by lepší, kdyby byly pouze „Mosty“? Neměli bychom zničené tabule, všechna tato nedorozumění by také zmizela. Současný název je příliš dlouhý, špatně se ho zadává do nejrůznějších formulářů, lidé také mají problémy s pravopisem, píšou „u Jablůnkova“, „u Jablůňkova“, kurýři stojí v Jablunkově, protože si myslí, že jsme součástí Jablunkova atd.

Odkud přišla myšlenka na změnu loga Mostů s rozetou v „o“?

Logo jsme vytvořili už v prosinci a nemá nic společného se zkrácením názvu obce. Grafikům jsme dali za úkol vytvořit logo vesnice. Dlouhou dobu nemohli nic vymyslet, pak přišli s nápadem rozety.  Tento znak je i na Domě PZKO, využívají ho i další vesnice. Rozeta se objevuje v mnoha nápisech v karpatském oblouku. Znamená, že patříme ke stejné kulturní skupině, nikoli politické.

Nemá to nic společného s politickou stranou „Mosty plus“?

Samozřejmě ne. Vůbec to spolu nesouvisí. Jedná se o obecné symboly.

Komentáře


Čtěte také


Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru
Září062020

Parfém jako dárek: čemu věnovat pozornost při výběru

Parašutisté si dají dostaveníčko ve Visle
Září272020

Parašutisté si dají dostaveníčko ve Visle

9 tipů na víkend
Září242020

9 tipů na víkend

10 tipů na víkend
Září172020

10 tipů na víkend

V Jablunkově se konal čtvrtý ročník výstavy králíků, drůbeže a exotického ptactva
Září162020

V Jablunkově se konal čtvrtý ročník výstavy králíků, drůbeže a exotického ptactva

Před 81 lety nacisté vypálili synagogu v Ustroni
Září152020

Před 81 lety nacisté vypálili synagogu v Ustroni

Muzeum v Ustroni zve na Rodinný modelářský piknik
Září112020

Muzeum v Ustroni zve na Rodinný modelářský piknik

10 tipů na víkend
Září032020

10 tipů na víkend


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Website Security Test