KARVINÁ-RÁJ / Organizátoři Poutě sv. Anny spojené se Zahradní slavností, největší každoroční akcí Místní skupiny Polského kulturně-osvětového svazu v Karviné-Ráji, si nemůžou stěžovat na nedostatek hostů. Letos v neděli 28. července tomu nebylo jinak. Pořadatelům přálo počasí.

Už ráno čekala na účastníky poutě, vracející se z nedaleké kaple, perníková srdce a snídaně. Dámy z Klubu žen pod vedením Anny Rzymanové upekly a vyzdobily téměř 400 kusů pouťových srdcí.

K snídani jste si mohli dát domácí sendviče, sušenky a koláče. Bylo připraveno přibližně 700 zákusků, koláčů ve čtyřech příchutích, se samotným tvarohem, tvarohem, švestkovým džemem a mandlemi, s mákem a ořechy, bylo 1600 kusů.

Pouť začala mší svatou, první byla v polštině, druhá v češtině. Mši sloužil kněz Dawid Kantor v kapli sv. Anny, stojící na stejné ulici jako Dům PZKO. Odpoledne se tam ještě shromáždili věřící na polsko-české eucharistické bohoslužbě.

Druhou částí akce je odpolední zahradní slavnost, účastníci však měli po celý den k dispozici Dům a zahradu PZKO. Na oběd připravily ženy pod vedením Maria Owczarzy nabídku teplých jídel, byla polévka, vepřové nebo kuřecí maso, brambory nebo bramborový salát, bohatá příloha. Na zahradě jste si později mohli dát bramboráky nebo grilované klobásy.

Hosty festivalu, včetně polské generální konzulky v Ostravě Izabelly Wołłejko-Chwastowicz, přivítal předseda Místní skupiny PZKO Tadeusz Puchała. Vystoupila dechovka Malá černá Hudba. Pořadatelé zvou tuto kapelu každý rok, má své obdivovatele a je lákadlem také pro Čechy, kteří se této akce rádi účastní. Byly také připraveny hry pro nejmenší.

CR

FOTOGALERIE

Štítky: ,

KomentářeCZYTAJ RÓWNIEŻREKLAMA

REKLAMA
Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.