GRODKÓW / V rámci vzájemně prospěšné spolupráce mezi Místní skupinou Polského kulturně-osvětového svazu v Bohumíně-Skřečoni a Spolku přátel Grodkovského regionu, která trvá již od 1973 roku, od 1. do 2. června v Grodkowě pobývala čtyřčlenná delegace MS PZKO, kterou vedl předseda MS Czesław Gałuszka.

Důvodem návštěvy byly tradiční Dny Grodkova, v jejichž rámci se slavily výročí 250. let od narození Józefa Elsnera – učitele hudby Fryderyka Chopina, a Den dětí. Delegace ze Skřečoně se setkala se starostou obce Markem Antoniewiczem a také s členem Spolku přátel Grodkovského regionu Ryszardem Bieńkem, který vlastnoručně opravil a zrenovoval několik desítek starých hodin.

Skřečoňští dovezli s sebou nejenom knihu Izabely Walaské (Polo)pravdy a mýty o Polácích a Češích, příběhy ze života, ale také její dokumentární film Zaolzie-Fenomen Z, který byl v Grodkově promítnut 2. června, a vzbudil velký zájem. Po projekci vypukla diskuze o životě polské národnostní menšiny na české straně Těšínského Slezska.

Členové MS PZKO Bohumín-Skřečoň se do Grodkova znova vypraví v srpnu na obecní dožínky. V říjnu je v plánu společný – skřečoňsko-grodkovský – výlet do Jeseníků.

TG

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test