CIESZYN / Zajímavou výstavu můžete vidět až do konce letních prázdnin v Oranžérii Zámku v Těšíně. Uvidíme na ní projekty, které ukazují, jak se starat o vodní zdroje ve městě a jak je moudře používat.

 

Kurátor výstavy „Design ve veřejném prostoru. Voda“ je Katarzyna Dorda. Během vernisáže, která se konala 12. června, upozornila na to, jak důležitá je voda a jak nebezpečně mizí její zdroje. A ten, kdo si myslí, že problém existuje někde ve vzdálené Africe a nás se netýká, ten se plete. Statistické údaje uvádějí, že jeden obyvatel Polska má třikrát méně vody než obyvatelé jiných zemí EU.

„Projekty, které prezentujeme na výstavě, ukazují řešení, která umožňují rozumnou správu zmenšujících se vodních zdrojů, naznačují, co můžeme udělat, aby čistá voda nebyla jen výsadou, ale i našim základním právem,“ řekla. Všichni se musíme postarat o tento poklad přírody, kterým je čistá voda, počínaje takovými triviálními věcmi, jako je zvyk uzavírání vody při čištění zubů.

Vzhledem k tomu, že se výstava týká designu, a tedy i designu ve veřejném prostoru, můžete vidět řadu projektů přímo spojených s vodou.

„Voda ve městě má obrovský potenciál a její přínosy přesahují sociální aspekty. Proto je ve městech viditelný trend „návratu k řekám“, které kdysi přece podmiňovaly vznik osad. Řeky živily, bránily, byly přirozeným dopravním prostředkem. V dnešní době je třeba je znovu začlenit do městské infrastruktury, aby se zlepšil životní komfort obyvatel,“ uvedla Dorda, s odkazem na příklad Soulu v Koreji – města, které před několika desítkami let zabetonovalo řeku a přikrylo ji silnicí, a o půl století později opět řeku odkrylo.

!Teplota kolem znovu odkryté řeky v Soulu klesla v průměru o tři stupně. Lépe se tam tráví čas, což vytváří větší pohyb lidí, což zase vedlo k vyšším příjmům místních podnikatelů. Stále více se mluví o tom, že veřejná prostranství, která motivují lidi k tomu, aby tam trávili čas a chodili pěšky, vytvářejí větší příjmy místních podnikatelů,“ vysvětluje Dorda.

Výstava prezentuje také  projekty umístěné blíže k nám. Nejen např. z Bydgoszczy, kde vznikl rozsáhlý revitalizační projekt Mlýnského ostrova, ale také z blízkého Jaworzna, kde bylo vytvořeno vodní hřiště pro děti. Můžete vidět také projekty opakovaně použitelných lahví na pitnou vodu.

(indi)

Komentáře

Čtěte také


#KTOTYJESTEŚ

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Ministerstvo Kultury Fundacja MSZ Fortissimo haloCieszyn

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl www.prekladypygmalion.cz

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.

Website Security Test