Čtěte nás! Každý den nové informace!

Kostel Narození Panny Marie ve Starém Bohumíně je nejstarší památkou ve městě. V letech 1320 až 1400 byl zde postaven cihlový gotický chrám. Dříve, již ve třináctém století, stal v místě dřevěný kostel. Současný vzhled získal chrám během renovace v letech 1910-1911.

Na začátku patřil chrám katolíkům, starali se o něj benediktini. V roce 1530 kostel převzali protestanti. O sto let později, na žádost těšínského knížete Adama Wacława byly z kostela odstraněny všechny benediktinské nápisy na zdech chrámu.  Kostel byl přestavěn v roce 1620 protestantským pastorem Jiřím Floderusem z Fryštátu.

V roce 1629 se kostel vrátil do rukou katolíků. V noci z 14. na 15. dubna 1779 byl kostel vykraden – ztráty byly vyčíslené na obrovskou v té době sumu 1968 zlatých rýnských.

Nejtragičtějším dnem pro kostel se stal 22. srpen 1850, kdy byla kostelní věž  zasažena bleskem, což způsobilo požár, který poškodil nejen věž samotnou, ale také střechy chrámu. Padající krovy probořily klenbu lodi. Z vybavení bylo zachráněno jen málo.

Teprve v roce 1853 byla dokončena oprava střechy a klenby nad hlavní lodí kostela. Původní křížová klenba byla nahrazena valenou klenbou s freskami, díky které se třílodní kostel proměnil v jednolodní. Výška klenby byla také snížena o několik metrů. V podkroví jsou nyní oblouky dvou gotických oken. Rekonstrukce věže, která pak ztratila cibulovitou kopuli, byla provedena v roce 1854. Během první světové války, 17. prosince 1917, byly oba zvony a měděný drát z hromosvodu zabaveny pro válečné účely.  

Zajímavý je také interiér chrámu. Především obraz Svaté Matky Růžencové Starobohumínské v bočním oltáři kaple. Kostelu ho darovala rakousko-uherská císařovna Marie Terezie. Jak nám sdělila jeptiška, která nás kostelem provázela, nikdo neví odkud tento obraz pochází a jak starý je. Jedno je jisté – v roce 2004 mu byly navrácené pozlacené korunky, které požehnal papež Jan Pavel II.

Dalším obrazem, který v kostele uvidíme, je obraz sv. Jana Nepomuckého, jež najdeme ve druhé boční kapli. Uvidíme tam i obraz rakouského knížete Karla I.

Kostel stojí v blízkosti starobohumínského náměstí, tedy Náměstí svobody. Vedle je klášter Minoritů a socha sv. Jozefa. Polské bohoslužby se zde konají v neděli v 7.30 hod.

indi

Štítky: ,

Komentáře


Čtěte také


12 tipů na víkend
Září162021

12 tipů na víkend

Polské dny v Karviné již od čtvrtka
Září152021

Polské dny v Karviné již od čtvrtka

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje
Září122021

Filmový víkend v Těrlicku pokračuje

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty
Září122021

V Ustroni si připomenou vypálení zdejší synagogy nacisty

V Jablunkově budou probíhat Polské dny
Září102021

V Jablunkově budou probíhat Polské dny

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století
Září092021

První škola v Gutech byla vystavěna koncem 18. století

10 tipů na víkend
Září082021

10 tipů na víkend

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem
Září072021

Ve filatelistické soutěži „EUROPA Stamps 2021“ Polsko zastupuje známka s rysem

REKLAMA
REKLAMA

ZWROT TV

Ministerstvo Kultury Fundacja Fortissimo

www.pzko.cz www.kc-cieszyn.pl

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro národnostní menšiny.
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.
Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie.

Website Security Test